Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Radomska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Radomska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w diecezji jest ks. Sławomir Grochalak SAC.

Zakonnicy prowadzą w diecezji 11 parafii. Są 3 dziewice i 10 wdów konsekrowanych.

29.03.2020 roku cystersi z Wąchocka przeszli z kościoła klasztornego do kaplicy św. Rocha, patrona i opiekuna na czas „morowego powietrza”. Zakonnicy wznowili prastarą tradycję, praktykowaną w klasztorze w czasach epidemii. W kościele bernardynów w Radomiu codziennie odmawiana była w kwietniu 2020 roku modlitwa o jak najszybsze opanowanie pandemii koronawirusa za wstawiennictwem św. Szymona z Lipnicy.

Przeżywana była 400. rocznica objawienia św. Anny w Smardzewicach. Z tej okazji podczas jubileuszowej uroczystości 26.06.2020 roku został poświęcony odnowiony ołtarz główny w kościele i łaskami słynący obraz św. Anny Samotrzeciej. Celebracją przygotował o. Marek Zienkiewicz OFMConv, proboszcz i kustosz, który zmarł niedługo później po przeniesieniu do Łodzi-Łagiewnik.

12.12.2020 roku ks. Jarosław Rożek COr został kapelanem mazowieckiej policji. Kapelanem komendy wojewódzkiej policji z siedzibą w Radomiu został mianowany w miejsce ks. Mirosława Dragiela SAC, który zmarł 30.10.2020 roku.

Wśród zmarłych zakonników można wymienić m.in. ks. Mirosława Dragiela SAC, o. Efrema Czesława Bisagę OCist i o. Anioła Karsznię OCist, który był ostatnim mnichem z grupy cystersów z Mogiły przybyłych w 1951 roku, by reaktywować opactwo w Wąchocku

Na podstawie: www.diecezja.radom.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda