Michalici: św. Michał Archanioł z wizytą u Józefa

michalici.plFigurę św. Michała Archanioła z Gargano powitano przy pomniku św. Jana Pawła II, skąd w procesji została uroczyście wniesiona do świątyni, gdzie koronę na głowę świętego nałożył bp Stanisław Napierała.

– Św. Michale Archaniele jesteś nam bardzo potrzebny. Z utęsknieniem czekaliśmy na Twoje przybycie. Bezpośrednio przygotowywaliśmy się do tego przez dziewięciodniową nowennę. Dziś możemy popatrzeć na Twoje piękne oblicze i cieszyć się Twoją obecnością przez trzy kolejne dni. Przychodzisz do nas pełen mocy i łaski, wskazujesz na Boga jako źródło miłosierdzia oraz wszelkiego dobra, miłości, prawdy, piękna. Wiemy, że jeśli tylko nie zabraknie nam wiary Ty możesz nam pomóc. Cieszymy się bardzo, że jesteś wśród nas i serdecznie Cię witamy w Sanktuarium św. Józefa – mówił ks. prał. Jacek Plota. Św. Michała witali także przedstawiciele dzieci, młodzieży i Bractwa św. Józefa.

W homilii pierwszy biskup kaliski wskazał, że św. Michał Archanioł to niezwykły święty. – Są aniołowie, którymi Bóg posługuje się w dziele zbawienia ludzkości całego świata, nazywamy ich archaniołami. Jednym z nich jest właśnie Michał Archanioł. W jego imieniu zapisana jest podwójna misja. Michał znaczy „któż jak Bóg” – powiedział celebrans.

Podkreślał, że św. Michał Archanioł pełni misję głosiciela Boga. – On woła: jest Bóg i nie pozwólcie zwieść się takim czy innym poglądom, które mówią, że Boga nie ma. Kłamstwem są ideologie, które chcą narzucić ateizm i tym większym są kłamstwem, kiedy posługują się hasłami nowoczesności i postępu. Jest Bóg, ale nie bójcie się, On kocha Was, On jest koniecznie Wam potrzebny. Bez Boga wszystko traci fundament – przekonywał bp Napierała, który dodał, że druga misja zawołania „któż jak Bóg” oznacza zwycięskiego wspomożyciela w walce przeciw nieprawości i zakusom prowadzącym do zła.

Stwierdził, że we współczesnych czasach szatan atakuje małżeństwo i rodzinę. – Jest niemożliwe, żeby człowiek dopuszczał się takiego zła. To jest wbrew rozumowi, wbrew naturze, wbrew rozsądkowi. Ogromny chaos i zamęt, zwłaszcza w dziedzinie moralnej i te rozmaite dewiacje, których ludzie dopuszczają się, które godzą w podstawy ludzkości, a tymi podstawami są małżeństwo, rodzina i życie. Nie da się tego zła wytłumaczyć tylko przyczynami ludzkimi. Tam gdzieś musi być ta istota inteligentna i mocna, ale wrogo ustosunkowana do człowieka. To szatan. Ta arystokracja szatańska usadawia się tam, gdzie są prawa stanowione, gdzie są wielkie pieniądze, gdzie tworzy się opinię publiczną – mówił hierarcha.

Zaznaczył, że pomocy w walce ze złem człowiek powinien szukać u św. Michała Archanioła. – Św. Michale Archaniele potrzebujemy pomocy w walce z nieprawością, pokusami. Św. Michale Archaniele, który jesteś zwycięskim wspomożycielem w walce ze złym duchem pomagaj nam, nie tylko tej parafii, ale całemu miastu i całej naszej kaliskiej diecezji. Św. Michale tutaj razem ze zgromadzonymi ludźmi proszę Cię. Wiem, że w tych moich słowach jest pasterz naszej diecezji, mój następca ks. biskup Edward Janiak, który mnie upoważnił, abym w jego imieniu witał Cię tutaj dzisiaj i razem z ludźmi modlił się i prosił o zwycięską pomoc – powiedział biskup kaliski senior.

Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. Rafał Szwajca CSMA, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. senior Andrzej Gaweł, emerytowany proboszcz katedry, ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, wykładowcy i alumni, księża, siostry zakonne oraz wierni.

Po Mszy św. odbyło się czuwanie modlitewne zakończone Apelem Jasnogórskim. W sobotę przy figurze św. Michała Archanioła zgromadzili się chorzy i starsi. Była też modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. W niedzielę podczas każdej Mszy św. była możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła, a o godz. 12.30 została odprawiona Msza św. z aktem zawierzenia rodzin, po której odbyła się procesja z figurą św. Michała Archanioła wokół kościoła i zakończenie peregrynacji.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Więcej (zdjęcia) na: www.michalici.pl