Home WiadomościZ kraju Michayland w Miejscu Piastowyn

Michayland w Miejscu Piastowyn

Redakcja

Michayland1 czerwca, na dorocznym Michaylandzie – pielgrzymce dzieci do Miejsca Piastowego, spotkało się około 3,5 tysiąca uczestników, by radośnie przeżywać swoje święto. Było to już 32 z kolei spotkanie, organizowane przez zgromadzenie sióstr michalitek, a jego klimat wpisywał się w trwający obecnie Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Hasło pielgrzymki “Miej serce na dłoni” zachęcało dzieci do wzajemnej życzliwości i pełnienia uczynków miłosierdzia. Mszę św. podczas spotkania w intencji dzieci sprawował przełożony generalny księży michalitów, ks. Dariusz Wilk. W czasie kazania wymienił choroby dzisiejszego młodego pokolenia – niemiłosiernik… łokietnik, kopnik, języcznik, komputerownik, ale podał też na nie lekarstwo – “Bądźcie miłosierni! – tak uczy Jezus…”

Grupom dzieci, które przybyły z różnych miejscowości Podkarpacia, a także z bardziej odległych miejsc, jak Kraków, Radom czy Grybów. towarzyszyli licznie opiekunowie, wychowawcy, kapłani oraz siostry zakonne.

W spotkanie i modlitwę w intencji dzieci włączyli się także przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i gminy. Obecna była p. Maria Kurowska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, p. Adolf Kasprzyk, Wicestarosta Krośnieński, a także p. Stanisława Gawlik Zastępca Wójta Gminy Miejsce Piastowe. Na spotkanie z dziećmi przyjechali też Komendanci Miejskiej Policji i Państwowej Straży Pożarnej z Krosna p. Leszek Buryła i p. Krzysztof Korzec oraz policjanci i strażacy, którzy prowadzili dla uczestników zajęcia i pokazy sprzętu.

Po pierwszej części niosącej duchowe przesłanie związane z Rokiem Miłosierdzia, dzieci mogły uczestniczyć w wielu przygotowanych dla nich atrakcjach. Cały plac przed sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, na którym z życzliwością przyjmują małych pielgrzymów księża michalici, zamienił się w wielki plac zabaw. Wszystkie stanowiska cieszyły się wielkim powodzeniem i zainteresowaniem. Były ulubione przez dzieci dmuchane zjeżdżalnie, skokozabawy, a dla odważnych ściana wspinaczkowa z obsługą GOPR-u z Sanoka. Szczególnie dużo chętnych chciało popływać w basenie w zamkniętej kuli czy poturlać się w kuli po trawie. Zainteresowanie budziło też spotkanie z pszczelarzem, gdzie można było pooglądać pracę pszczół w przeszklonym ulu i posmakować prawdziwego miodu. Chętni także mogli odwiedzić posesję sióstr michalitek dzięki kursującym w czasie Michaylandu po Miejscu Piastowym kolejkom turystycznym. Dla dzieci lubiących ruch i sztuczki sprawnościowe był sektor sportowy oraz zajęcia cyrkowe. W organizację stanowisk i zajęć dla uczestników włączyli się także Gminny Ośrodek Kultury z Miejsca Piastowego z ciekawym pomysłem malowania małych kamyków, Studium Animatorów Kultury z Krosna z zabawami na trawie oraz stawianiem pieczęci ryby – symbolu chrześcijan, przy dacie rocznicy Chrztu Polski, a rodziny ze Stowarzyszenia Miłość i Odpowiedzialność pomagały dzieciom zapoznać się z modlitwą pięciu palców, proponowaną przez Papieża Franciszka, jako formą uczynku miłosierdzia.

Radosny ton spotkaniu nadawał klerycki zespół muzyczny Michael, który podczas swego koncertu poderwał wszystkich do wspólnej zabawy i tańca. Szczególny klimat wprowadziła też grupa taneczna młodzieży z Jasła pod kierunkiem s. Kariny Pawłowskiej, “lednickim tańcem” pomagała ona uczestnikom uwielbiać Boga i wyrażać swoją radość. Całość spotkania animowana była z ekspresją przez s. Agnieszkę Zych i kl. Adriana Brudniaka.

Z wielkim zaangażowaniem w pomoc przy poszczególnych stanowiskach włączyła się również młodzież ze szkół, które już od szeregu lat współpracują w organizacji tego spotkania: z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz LO przy NSD w Miejscu Piastowym, Zespołu Szkół nr 4 z Jasła oraz Liceum Plastycznego z Krosna. Nieodzowną pomocą był też udział członków Stowarzyszenia Powściągliwość i Praca oraz Stowarzyszenia Niewiast Mi-ka-El.

Na zakończenie spotkania niemałe grono dzieci odebrało nagrody, wyróżnienia oraz upominki za udział w konkursie plastycznym “Bądź apostołem miłosierdzia”, który był przygotowaniem do tegorocznego Michaylandu. Jako pamiątkę i symbol spotkania każde dziecko zabrało ze sobą klaskającą dłoń oraz piernikowe serce, (ofiarowane z hojnością przez firmę Gran-Pik z Brzozowa, tak, że starczyło dla każdego uczestnika), z przypomnieniem, by nieść innym, szczególnie potrzebującym serce na dłoni.

Ze spotkania został przesłany do Ojca Świętego Franciszka list od wszystkich uczestników pielgrzymki, z podziękowaniem za ustanowienie Świętego Roku Miłosierdzia oraz za Orędzie skierowane do dzieci z tej okazji. W jego kontekście, odpowiadając na zaproszenie papieża tegoroczna Pielgrzymka Dzieci do Miejsca Piastowego była przeżywana jako Jubileusz Dzieci w Roku Miłosierdzia.

SS. Michalitki

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda