Home WiadomościZ kraju Międzynarodowy projekt na 79. rocznicę śmierci św. Edyty Stein

Międzynarodowy projekt na 79. rocznicę śmierci św. Edyty Stein

Redakcja

Do przygotowania krótkich filmów, w których ludzie z całej Europy opowiedzieliby o tym, jak dzisiaj inspiruje ich Edyta Stein, zaprosiło Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Oryginalny projekt upamiętnia świętą karmelitankę żydowskiego pochodzenia, patronkę Europy, w 79. rocznicę jej śmierci w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Jak zauważa zajmujący się merytoryczną pracą działu edukacyjnego CDiM ks. Manfred Deselaers, Kościoły i społeczeństwa przeżywają obecnie głęboki kryzys w wielu częściach Europy. „Chcemy wykorzystać ten dzień pamięci do spotkania się i poszukiwania wspólnych dróg. Jestem przekonany, że Edyta jest gotowa nam w tym pomagać” – dodaje duszpasterz na zagranicę episkopatu niemieckiego.

Szczegóły projektu znajdują się na stronie Centrum www.cdim.pl, w języku polskim, angielskim i niemieckim.
„Dziś żyjemy w innych czasach, także w wielkiej niepewności. My też jesteśmy poszukiwaczami. Staramy się rozumieć nasze czasy, szukamy Boga i naszej misji na tym świecie. Wyczuwamy, jak prawdziwe są również dla nas słowa Edyty Stein: «Dziś znowu żyjemy w czasach, które pilnie potrzebują odnowy z ukrytych źródeł pobożnych dusz» (ESGA 20, 120)” – podkreślono w deklaracji podpisanej przez ks. Manfreda i dyrektora CDiM ks. Jana Nowaka.

W dokumencie przedstawiono orientacyjne pytania, na które uczestnicy mogliby odpowiedzieć w trzyminutowych klipach wideo: „Czym Edyta Stein mnie inspiruje?”, „Gdzie dzisiaj widzę cierpienie i niebezpieczeństwo?”, „Co powinienem zrobić?” i „O co chcę prosić Boga?”.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą zebrać i przekazać wypowiedzi z różnych krajów Europy, z różnych Kościołów, a nawet spoza Kościołów. „Jeśli podzielimy się naszymi potrzebami, wezwaniami i nadzieją, może wyłoni się ścieżka, którą będziemy mogli kontynuować razem” – dodają, prosząc o opublikowanie wypowiedzi na stronach internetowych uczestników projektu i wysyłanie do oświęcimskiego Centrum odpowiednich linków.

 

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda