Home WiadomościZ kraju Międzyzakonne spotkania na Sacroexpo

Międzyzakonne spotkania na Sacroexpo

Redakcja

SPOTKANIE KONSULT CZTERECH KONFERENCJI PRZEŁOŻONYCH ZAKONNYCH

W czasie Targów Sacroexpo 2023 w Kielcach odbyło się spotkanie 4 konsult zakonnych: męskiej, żeńskiej, klauzurowej i instytutów świeckich. Po modlitwie i powitaniu przez ks. Dariusza Wilka CSMA, przewodniczącego KWPZM a także przedstawienia się uczestników spotkania, swoją prezentacje przeprowadzili organizatorzy Kongresu Młodych Konsekrowanych w Licheniu w 2022 roku. S. Angelika Mrówka MChR i ks. Łukasz Wójcik SDB podsumowali spotkanie, przedstawili statystyki i wskazali na zagadnienia, które będą ważne przy organizacji kolejnych kongresów. Podzielili się swoimi obawami i lękami, ale także nadziejami i mocnymi stronach spotkania.

W czasie prezentacji powstała kwestia organizowania spotkania częściej, ale ostatecznie konsulty podjęły decyzję, że spotkanie będzie odbywało się co 3 lata, czyli najbliższe z nich będzie w Roku Jubileuszowym 2025 roku. Podjęto także kwestie związane z miejscem, najlepszym możliwym terminem oraz reklamowania spotkania we wszystkich wspólnotach życia konsekrowanego. Na koniec wskazano także na kwestie finansowe związane ze spotkaniem oraz koniecznością odpowiedniej oprawy medialnej wydarzenia czy zapraszania prelegentów.

Po zakończeniu prezentacji przedstawicieli Kongresu Młodych Konsekrowanych nastąpiła dyskusja przedstawicieli konsult. Dalej konsulty podjęły kwestie organizacji Sympozjum 4 Konferencji Życia Konsekrowanego w Polsce, które wstępnie zaplanowano na rok 2026. Następnie podzielono się bieżącymi działaniami poszczególnych konferencji oraz wymieniono wzajemne opinie na temat wspólnych działań. Na koniec wskazano na najważniejsze wydarzenia jakie będą miały miejsce w Kościele i wymagają obecności osób konsekrowanych.

SPOTKANIE SEKRETARZY I EKONOMÓW ZAKONÓW MĘSKICH

Po obiedzie, po powitaniu ks. Dariusza Wilka CSMA, rozpoczęło się spotkanie sekretarzy zakonnych jurysdykcjach należących do KWPZM. Ks. Dariusz odczytanym wobec uczestników spotkania specjalnym pismem podziękował za 18 lat pracy w sekretariacie KWPZM o. Kazimierzowi Malinowskiemu OFMConv.

W ten pierwszy dzień swoje wystąpienia o aktualnych zmianach prawnych związanych z ochroną dzieci i młodzieży, kwestiami wydaleń ze zgromadzeń zakonnych. O. Dariusz Borek OCarm wskazał też na zasady związane z prowadzonymi sprawami oraz kwestiami proceduralnymi związanymi z prowadzonymi sprawami administracyjnymi czy karnymi.

Następnie o. Grzegorz Filipiuk OFMCap podjął temat związany z funkcjonowaniem archiwów, kancelarii czy bibliotek zakonnych w kontekście nie tylko wojennego zagrożenia, ale także zagrożeniami związanymi z pożarami czy zalaniami. Po wykładzie nastąpiła modlitwa brewiarzowa oraz wieczorny grill sekretarzy wraz z uczestnictwem niektórych współpracujących z Forum Współpracy Międzyzakonnej firm.

Kolejny dzień, pod porannej Eucharyustii z jutrznią i homilią, którą sprawował ks. Piotr Kieniewicz MIC ze względu na jubileusz marianów, to dalsze spotkania sekretarzy zakonnych. Pod nieobecność o. Kazimierza Malinowskiego OFMConv sprawy związane z zasadami umieszczania i segregowania materiałów dotyczących życia konsekrowanego na stronie www.zyciezakonne.pl przedstawił ks. Piotr Ciepłak MS. W czasie spotkania informacje nt. bieżącej działalności przedstawił nowy sekretarz generalny KWPZM ks. Dariusz Bartocha SDB.

Po przerwie kawowej firma OfficeMedia przedstawiła możliwości zaopatrywania się w potrzebny asortyment biurowy dla poszczególnych sekretariatów. Natomiast firma Arcu, współpracująca z Kyo- cerą przedstawiła możliwości zaopatrzenia się w sprzęt drukujący na zasadzie zakupu czy też wynajmu. Wskazała także możliwości związane z cyfryzacją archiwum czy zasobów sekretariatów.

W tym samym czasie do południa odbyło się spotkanie dla administratorów obiektów sakralnych nt. certyfikatów energetycznych budynków, które stają się obowiązujące oraz zabezpieczeniami przeciw kradzieżowymi w obiektach sakralnych. Pierwszą z kwestii omówiła firma Innpact a drugą likwidatorzy szkód PZUW. Dla członków Związku Wzajemności Członkowskiej św. Antoni odbyło się zaś spotkanie podsumowujące popprzedni rok obrotowy związku, gdzie przedstawiono aktualną sytuację.

Po obiedzie, sekretarze i ekonomowie jurysdykcji zakonnych uczestniczyli w wykładzie ks. Pawła Kalety z KUL. Wystąpienie dotyczyło właściwego administrowania dobrami kościelnymi, konsekwencjami i karami za niewłaściwe administrowanie tym majątkiem w wypadku duchownych, osób konsekrowanych i pracowników instytucji kościelnych. Omówił także krótko możliwość studiów podyplomowych nt. administrowania dobrami kościelnymi, które we współpracy z KUL podjęła KWPZM. Studia te będą zasadniczo online z pierwszym i ostatnim spotka- niem na miejscu w Lublinie.

Po tym wykładzie i przerwie kawowej rozpocznie się już spotkanie dla samych ekonomów zakonnych jurysdykcji.

orw

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda