Home WiadomościZ kraju Miejsce Piastowe: Odpust ku czci bł. Bronisława Markiewicza

Miejsce Piastowe: Odpust ku czci bł. Bronisława Markiewicza

Redakcja

– Patrzyli w niebo a jednocześnie bardzo mocno stąpali po ziemi – mówił dziś o świętych bp Stanisław Jamrozek podczas uroczystości odpustowych ku czci bł. Bronisława Markiewicza. Za życie i dzieło bł. Bronisława dziękowali szczególnie przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, które założył – księża michalici i siostry michalitki. Choć liturgiczne wspomnienie Błogosławionego obchodzić będziemy w dniu jutrzejszym (30 stycznia), dokładnie dziś przypada 105. rocznica jego śmierci.

W okolicznościowej homilii bp Jamrozek mówił o drodze do świętości, którą pokonuje każdy człowiek, wypełniając swoje życiowe powołanie. Za św. Pawłem kaznodzieja zachęcał wiernych do przyglądnięcia się swojemu powołaniu, aby je umocnić i udoskonalić. Wskazywał: – Święci nam pokazują, że przejście Bożą drogą jest możliwe.

W realizowaniu Bożej woli pomóc może „program życiowy”. – Nie chodzi o skrupulatność, ale o to, by nasze życie było uporządkowane w Panu Bogu. – Droga do zbawienia jest zaś wyznaczona przez odczytane w Liturgii Słowa Osiem Błogosławieństw – to droga doskonałości, choć sprzeczna ze współczesnym rozumieniem szczęścia: – Dziś trudno zrozumieć że może być szczęśliwy ktoś, kto jest ubogi. Ubogi duchem jest ten, kto ma dystans do samego siebie (…) Świat proponuje bogactwo, unikanie cierpienia. Jeśli chcę dostać się do nieba, to te błogosławieństwa powinienem realizować w życiu codziennym.

– Patrzyli w niebo a jednocześnie bardzo mocno stąpali po ziemi – to sekret, jaki w swoim życiu realizowali święci. Ich droga była niejednokrotnie bardzo trudna, jak droga bł. Bronisława. Kluczem do wierności i wytrwałości jest pokora. To dzięki niej człowiek potrafi przyjąć upomnienia i realizować Boże nakazy.

Na uroczystych obchodach ku czci bł. Bronisława Markiewicza obecni byli przedstawiciele zgromadzeń michalickich. Ks. Dariusz Wilk, Przełożony Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła zachęcał na zakończenie do modlitwy w trzech intencjach: o rychłą kanonizację bł. Bronisława, za powołanych i o nowe powołania do zgromadzeń michalickich.

Więcej na: www.przemyska.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda