Home WiadomościZ kraju Miejsce Piastowe: uroczystości odpustowe ku czci bł. ks. Bronisława Markiewicza

Miejsce Piastowe: uroczystości odpustowe ku czci bł. ks. Bronisława Markiewicza

Redakcja

Uroczystości odpustowe ku czci błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza odbyły się wczoraj – w dniu jego liturgicznego wspomnienia – w sanktuarium w Miejscu Piastowym. W homilii bp Krzysztof Chudzio przypomniał, że założyciel zgromadzeń michalitów i michalitek przez całe życie zachęcał wszystkich do częstego, a nawet codziennego przyjmowania Komunii Świętej oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu.

Hierarcha przypomniał, że całe życie bł. ks. Markiewicza było przeniknięte miłością i uwielbieniem Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego, naśladując księdza Bronisława, trzeba na nowo ożywiać duchem Eucharystii wspólnoty parafialne i rodzinne.

– Jest ona pokarmem, gdzie Chrystus dzieli się z nami swoim Boskim życiem – tłumaczył hierarcha dodając, że to życie uzdalnia człowieka do bycia prawdziwym uczniem Chrystusa, a więc do większej aktywności religijnej w swoich środowiskach.

Po Mszy wierni przed wystawionym do adoracji Najświętszym Sakramentem odmówili modlitwy za wstawiennictwem bł. ks. Bronisława Markiewicza i odśpiewali hymn “Te Deum” dziękując Bogu za dar życia i świętości Założyciela Michalitów i Michalitek.

Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia. Z czasem odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego. Najpierw został salezjaninem i we Włoszech złożył śluby na ręce św. Jana Bosko. Następnie z powodu surowego trybu życia zachorował na gruźlicę i za pozwoleniem przełożonych, powrócił do Polski. Został proboszczem w Miejscu Piastowym koło Krosna.

Tutaj oddał się tutaj pracy z młodzieżą, głównie z ubogimi i sierotami. Otworzył Instytut Wychowawczy, przez który troszczył się o materialną i zawodową przyszłość podopiecznych. W 1897 r. założył dwa nowe zgromadzenia zakonne pod opieką św. Michała Archanioła, oparte na duchowości św. Jana Bosko. Zostały one zatwierdzone dopiero po śmierci założyciela – gałąź męska w 1921 r., a żeńska – siedem lat później.

Bronisław Markiewicz, wyczerpany pracą, zmarł 29 stycznia 1912 r. W 1958 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Zakończył się on uroczystą beatyfikacją, dokonaną w Warszawie przez delegata papieskiego, kard. Józefa Glempa, w dniu 19 czerwca 2005 r.

Obecnie w Miejscu Piastowym jest sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława, dom generalny michalitów z muzeum Założyciela, dom centralny michalitek z muzeum misyjnym oraz duży zespół szkół dla młodzieży.

Powstałe w 1358 r. Miejsce, już 3 lata po objęciu parafii przez ks. Bronisława Markiewicza, który założył tu zakład wychowawczy i szkołę dla sierot, w 1895 r. otrzymało do nazwy przymiotnik Piastowe – od piastowania, synonimu wychowania.

Obecnie znajduje się tu Dom Macierzysty Zgromadzenia św. Michała Archanioła – wybudowany w 1898 roku, poświęcony siedem lat później. Na przestrzeni lat mieściło się w nim wiele instytucji: zakład wychowawczy dla chłopców, Niższe Seminarium Duchowne, Kuria Generalna Zgromadzenia. Obecnie dom jest klasztorem, w którym żyją zakonnicy, mieści się tu księgarnia, muzeum misyjne, poradnia rodzinna i zaplecze duszpasterskie.

4 czerwca 2007 roku, metropolita przemyski abp Józef Michalik, podniósł tamtejszy kościół do rangi Sanktuarium św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza.

łsz, sanktuarium.michalici.pl, tk / Miejsce Piastowe
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda