Home WiadomościZ kraju Misje i misjologia 100 lat po “Maximum illud”

Misje i misjologia 100 lat po “Maximum illud”

Redakcja

W dniach 1-3 października misjolodzy polscy zgromadzili się w Białymstoku, aby dokonać ewaluacji pracy misyjnej Kościoła na kanwie listu apostolskiego papieża Benedykta XV “Maximum illud” z 1919 roku. Pomimo 100 lat od ukazania się tego dokumentu, który traktował o działalności ewangelizacyjnej po pierwszej wojnie światowej, ks. abp Tadeusz Wojda – metropolita białostocki, oraz wieloletni pracownik watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów – przypomniał, że był to dokument przełomowy w odniesieniu do misji oraz powstania misjologii. Wskazywał również na wciąż istniejące, a niekiedy narastające, problemy na terenach pracy misyjnej Kościoła: wielkie religie świata, prześladowania, polityka – w tym również działalność ONZ, która niekiedy stoi w sprzeczności z wartościami, głoszonymi przez Kościół; masoneria czy laicyzacja.

Pośród prelegentów byli obecni również Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. O. prof. UKSW dr hab. Wojciech Kluj OMI w referacie „Stulecie listu apostolskiego Maximum illud” przedstawił krótki zarys dokumentu, kontekst historyczny, a przenosząc go w realia współczesności, wskazał na konieczność przemyślenia obecnej sytuacji misyjnej na świecie. Podczas sympozjum zwrócono również uwagę na aspekt ciągłego zaangażowania w działalność “ad gentes” Kościoła – m.in. poprzez potrzebę zakładania i podtrzymywania w seminariach duchownych kleryckich kół misyjnych. W kontekście coraz szybszego rozwoju mass-mediów elektronicznych, głos zabrał o. dr Marcin Wrzos OMI – redaktor “Misyjnych Dróg” oraz portalu “misyjne.pl”. W prelekcji zatytułowanej „Prasa misyjna i nowe media jako element stymulujący misyjne zaangażowanie” wskazywał na mechanizmy istniejące w przestrzeni medialnej, które bardzo często nie sprzyjają głoszeniu Ewangelii. Ukazywał również funkcjonowanie i możliwości wykorzystania nowych mediów misyjnych. Pośród ważnych opinii w dyskusji panelowej, głos zabrał również o. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI – misjolog, Kierownik Katedry Misjologii UKSW w Warszawie.

Stowarzyszenie Misjologów Polskich powstało w 2006 r. Skupia prawie 50 misjologów, jego siedziba mieści się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

(pg)

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda