Misjonarz i muzykolog – wystawa o ojcu Piotrze Nawrocie SVD

Wystawa zatytułowana „O. Piotr Nawrot – misjonarz i muzykolog” otwarta została 18 paździenika, w ramach obchodów 50-lecia Muzeum Misyjno-Etnoraficznego w Pieniężnie.

Składa się z 18 plansz, z których dowiadujemy się o życiu i działalności o. Piotra Nawrota SVD, misjonarza z Boliwii.

O Piotr jest on kapłanem, muzykiem, profesorem. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z muzyki religijnej i z misjologii oraz seminaria i szkolenia dla studentów studium doktoranckiego w zakresie konserwacji, inwentaryzacji i katalogacji manuskryptów. Jest badaczem i odtwórcą muzyki baroku misyjnego. Współzałożycielem i konsultantem szkół muzycznych w wioskach zamieszkałych przez Indian. Organizuje międzynarodowe festiwale muzyki renesansowej i barokowej Ameryki.

Na wystawie obejrzeć można egzemplarze wydanych publikacji poświeconych tradycji muzycznej w redukcjach jezuickich w Boliwii, płyty z festiwali muzyki baroku misyjnego oraz filmy o pracy tego werbisty. W gablotach można zobaczyć ponadto skrzypce wykonane przez Indian ze wschodniej Boliwii, wyrzeźbione w drewnie Madonnę i anioły z indiańskich warsztatów w San Miguel.

Dla kontrastu pokazane zostały również instrumenty muzyczne pochodzące ze świata andyjskiego, wyrażające nieco inny typ kultury. Są to np.: kij deszczowy (palo de agua), instrumenty perkusyjne (chachas), tarki, flety (tarkas tallada), beltrin de madera, ciarango, samponie (toyo), flety podwójne (mohoseno grande), piszczałki (pinquillo tallado). Boliwijskie tło to też hamaki i stroje wywieszone w sali wystawowej.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca grudnia 2014 roku. Serdecznie zapraszamy.

(HL / Pieniężno)

Za: www.werbisci.pl