Home WiadomościZ kraju Misjonarze oblaci z całego świata odwiedzili Poznań

Misjonarze oblaci z całego świata odwiedzili Poznań

Redakcja

W niedzielę 7 lipca uczestnicy spotkania międzykapitulnego przyjechali do Poznania, gdzie uczestniczyli we mszy świętej w oblackiej parafii pw. Chrystusa Króla.

Spotkanie międzykapitulne administracji generalnej i wyższych przełożonych Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej rozpoczęło się 1 lipca w Obrze k. Wolsztyna. Bierze w nim udział prawie 60 zakonników.

7 lipca uczestnicy spotkania międzykapitulnego przyjechali do Poznania, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej w oblackiej parafii pw. Chrystusa Króla. Następnie ojcowie prowincjałowie zapoznali się z pracą redakcji portalu misyjne.pl oraz redakcji dwumiesięcznika misyjnego „Misyjne Drogi. Uczestniczyli także w spotkaniu osób zaangażowanych w projekt „Misja szkoła” i adopcję misyjną.

Później ojcowie udali się na zwiedzanie Poznania. Zobaczyli między innymi Ostrów Tumski i Stary Rynek. Odbyło się także spotkanie z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim.

Spotkanie międzykapitulne odbywa się w dniach 1–13 lipca w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów MN w Obrze. Do tego celu została przygotowana specjalna sala obrad oraz miejsca, w których przedstawiciele administracji generalnej spotykać się będą z delegatami prowincji zgromadzenia z całego świata. Do Polski przybyli przedstawiciele administracji generalnej wraz z przełożonym generalnym o. Louisem Lougenem OMI.

Spotkanie międzykapitulne – w myśl Konstytucji i Reguł zgromadzenia – zwoływane jest przez superiora generalnego z radą w celu oceny realizacji postanowień ostatniej kapituły oraz przygotowań do nowej.

„Pomiędzy kapitułami superior generalny i jego rada na sesji plenarnej zwołają przynajmniej jedno spotkanie prowincjałów z zarządem centralnym. Po konsultacji z prowincjałami ustalą szczegóły zwołania i program spotkania. Celem takiego spotkania jest przede wszystkim ocena realizacji postanowień ostatniej kapituły, zachęta do dalszego stosowania w praktyce tych postanowień i zapewnienie wstępnego przygotowania przyszłej kapituły” [R 128e] – czytamy w oblackich Konstytucjach i Regułach.

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence. Obecnie liczy ono 3895 zakonników, w tym 311 w Polsce oraz kolejnych prawie 300 za granicą. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego Królestwa najbardziej opuszczonym, niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze jej nie przyjęły i pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do grup, z którymi ma on najmniej kontaktu.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda