Home WiadomościZ kraju Misjonarze: Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Olczy

Misjonarze: Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Olczy

Redakcja

W niedzielę 22 kwietnia 2012 u stóp Sanktuarium MB Objawiajacej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy odsłonięty został pomnik dedykowany wszystkim 96 ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. Poświęcenia monumentu dokonał biskup Damian Muskus OFM, sufragan Archidiecezji Krakowskiej przy licznej obecności duchownych, przedstawicieli administracji samorządowej z burmistrzem Zakopanem Januszem Majcherem, wojska, rodzin ofiar.

Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali członkowie rodzin wszystkich, którzy zginęli w katastrofie z córką Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Martą oraz bratem – Jarosławem na czele. Pod ich nieobecność najważniejszymi gośćmi uczestniczącymi w ceremonii byli inni krewni ofiar katastrofy, w tym Andrzej Melak, brat Stefana Melaka prezesa Komitetu katyńskiego i żona generała Bronisława Kwiatkowskiego, byłego dowódcy operacyjnego wojska polskiego – Krystyna. Znaczącą rolę odegrał także pochodzący z sąsiedniego Kościeliska jeden z trzech lekarzy osobistych Prezydenta Lecha Kaczyńskiego mjr lekarz Narcyz Sadłoń (asystent SOR w CSKMON w Warszawie). Blasku wydarzeniu dodała oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu z II kapelmistrzem orkiestry kpt SG Leszkiem Mieczkowskim i tamburmajorem chor. sztab. SG Wacławem Wacławiakiem.

Gromadzących się na Mszę św. o godz. 11:00 powitała grająca na stopniach Sanktuarium orkiestra Straży Granicznej oraz poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Podhalan i Towarzystwa Gimnastycznego Sokół z Olczy. Koncelebrze przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Damian Muskus OFM, jeszcze do niedawna Kustosz sanktuarium maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Asystowali mu m.in. ks. Zdzisław Góra CM, ks. Józef Łucyszyn CM, ks. Arkadiusz Zakręta CM, ks. Stanisław Wypych CM, ks. Jerzy Grzyb CM. Przybyłych powitał Kustosz Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik ks. Mieczysław Kozłowski CM.

W homilii bp Muskus powiedział m.in. “Niech ten pomnik będzie wołaniem o prawdę, która wyzwala, prawdę, która może nieść ukojenie w bólu i duchowym cierpieniu. Niech ten pomnik będzie też pewnym wyrzutem sumienia dla tych, którzy wobec ogromu tragedii nie sprostali do końca zadaniom, do których zostali przez naród powołani… Niech ten pomnik będzie też szkołą kultury politycznej, w której wbrew pozorom i naszym trudnym doświadczeniom jest miejsce na szacunek dla przeciwników politycznych, niezależnie od tego, o jak ważne i wielkie sprawy walczymy.”

Po Eucharystii wszyscy zgromadzili sie na dziedzińcu przed wejściem do kościoła, z którego to miejsca ojciec biskup poświęcił pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, a następnie żołnierze odsłonili go zrywając biało-czerwoną szarfę przewieszoną przez centralny punkt pomnika – lotniczą szachownicę. W trakcie ceremonii, mjr Narcyz Słaboń, lekarz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odczytał z imienia i nazwiska wszystkich 96 pasażerów i załogi Tupolewa 154M PLF101, który rozbił się podchodząc lądowania na lotnisku wojskowym “Severnyj” w Smoleńsku, w Rosji i doprowadzając do tragicznej śmierci wszystkich osób 10 kwietnia 2010.

Uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej chcieli nie tylko górale, ale i pielgrzymi przybywający do sanktuarium w Zakopanem. Oni także przekazywali fundusze na jego budowę. W specjalnym wywiadzie dla TVPodhale ks. proboszcz Mieczysław Kozłowski CM przedstawia genezę i projekt pomnika:

Odlany z brązu trzymetrowy pomnik przedstawia płaty blachy z poszycia samolotu powyginane skutkiem uderzenia o ziemię. Nad blachą osadzona jest duża, przełamana szachownica, symbol identyfikacyjny samolotów Polskich Sił Powietrznych, której odchylone pola układają się w krzyż. Na powierzchni blachy umieszczone są wyłącznie nazwiska wszystkich 96 pasażerów, ofiar katastrofy. Sam pomnik został postawiony po prawej stronie (patrząc od wejścia do kościoła) zbocza na którym pobudowana jest światynia i któredy wiedzie scieżka do niego. Na drugin końcu aleji znajduje się figura NMP objawiającej Cudowny Medalik św. Katarzynie Laboure.

Autorem pomnika jest Karol Badyna, profesor ASP w Krakowie. Jego projektem wcześniej były płaskorzeźba przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę, chrzcielnica oraz krzyż ołtarzowy w olczańskim sanktuarium. Jest także autorem pomników św. Wincentego a Paulo w parku jego imienia przed kościołem NMP z Lourdes w Krakowie oraz drugiego stojącego w wirydażu Domu Prowincjalnego na Stradomiu w Krakowie.

Więcej (zdjęcia) na: www.misjonarze.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda