MIVA Polska zbiera pieniądze na środki transportu dla misjonarzy

W niedzielę we wszystkich parafiach zbierane będą pieniądze na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy, pracujących w 97 krajach świata.

Apelowało o to stowarzyszenie MIVA, działające na rzecz misyjnych środków transportu –  powiedział PAP ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA  Polska.

Zbiórka odbędzie się w związku z inauguracją XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, patrona kierowców, który w tym roku przebiegnie pod hasłem „Niesiemy Dobrą Nowinę drogami świata”. Z tej okazji MIVA zachęca wszystkich do włączenia się w finał tegorocznej  „Akcji św. Krzysztof – podaruj 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy”.

Jak zaznaczył ks. Jerzy Kraśnicki, hasło nawiązuje do motta roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”.

„Przez to, że pomagamy misjonarzom, my też włączamy się w realizację tego hasła. Nasze kilometry, które zamieniamy na pomoc misjonarzom, nabierają przez to misyjnego wymiaru” – mówił.

„Zachęcamy kierowców, żeby policzyli, ile kilometrów udało im się w tym roku przejechać bezpiecznie i zamienili tę liczbę na kwotę, którą wesprą misjonarzy. Za zabrane w ten sposób pieniądze MIVA kupuje samochody terenowe i osobowe, motocykle, rowery, quady, ciągniki, skutery śnieżne, ambulanse, łodzie, silniki do łodzi itp. To cała gama potrzeb misjonarskich, które do nas docierają i które dzięki tym groszom możemy realizować” – poinformował ks. Jerzy Kraśnicki.

Dodał, że w niedzielę we wszystkich parafiach odprawione zostaną Msze św. w intencji kierowców, nabożeństwa z poświęceniem pojazdów, modlitwą o bezpieczne podróże oraz rachunkiem sumienia kierowcy.

„Chodzi o to, żeby każdy kierowca zadał sobie pytanie, czy jeździ bezpiecznie” – zaznaczył.

W czasie nabożeństwa księża odczytają apel o roztropną jazdę i zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach oraz przypomną przygotowany przez MIVA „Dekalog kierowcy”.

„Uważam, że apelowania o bezpieczną jazdę nigdy nie jest za dużo, ponieważ na drogach chodzi o ludzkie życie i zdrowie; jako kierowcy ponosimy za nie odpowiedzialność moralną” – podkreślił ks. Jerzy Kraśnicki.

Dodał, że Kościół święci pojazdy po to, aby „służyły dobrym celom”.

„Tak naprawdę w każdym błogosławieństwie przedmiotu najważniejsza jest osoba, która prosi o błogosławieństwo. Dlatego w poświęceniu samochodu czy motoru chodzi tak naprawdę o kierowcę – żeby był kierowcą odpowiedzialnym i życzliwym” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że w związku z finałem akcji MIVA parafie w Polsce otrzymają listę aktualnych potrzeb misjonarzy wraz z podziękowaniem za ubiegłoroczną pomoc i informacją o zrealizowanych prośbach i pojazdach, które udało się kupić w 2016 r.

„W ubiegłym roku na pojazdy misyjne przeznaczyliśmy ponad 2 mln zł. Kupiliśmy 37 samochodów, 5 busów, 1 ambulans, 2 silniki do łodzi i 132 rowery” – poinformował ks. Jerzy Kraśnicki.

Podkreślił, że misjonarze sami, bez pomocy, nie zdobędą pieniędzy na zakup potrzebnego środka transportu.

„Pracują przeważnie w krajach biednych, ogarniętych konfliktami i wojną, borykających się z gospodarczymi trudnościami. Wielu polskich księży pracuje w dżungli czy rejonach górskich, gdzie nie mogą pracować bez samochodu terenowego. Bez niego są zmuszeni do przebywania w jednym miejscu, tymczasem misjonarz powinien wychodzić do ludzi. W warunkach misyjnych najczęściej jeden ksiądz ma do objazdu wiele wiosek położonych daleko od siebie. Musi je objechać w ciągu kilku miesięcy, w każdej odprawić Mszę św., spotkać się z ludźmi, odwiedzić chorych, udzielić sakramentów” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki.

Jak zaznaczył, fundusze zebrane w ramach akcji są następnie rozdzielane na trzech spotkaniach, odbywających się w lutym, maju i październiku.

„Wtedy rozpatrujemy prośby misjonarzy” – wyjaśnił.

Poza „Akcją św. Krzysztof”, MIVA Polska organizuje też akcje: „Ratujemy życie – misyjny ambulans”; „Odblaski życia” (promującą noszenie elementów odblaskowych po zmroku); „Z Ewangelią na motorze” (zachęcającą motocyklistów do wsparcia zakupu motocykli dla misjonarzy) oraz uCZYNek WIARY (zbiórka na rowery dla katechistów w Afryce).

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu istnieją w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pracy na rzecz pozyskiwania środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r.

PAP/RIRM

Za: Radio Maryja