Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Młodzi Konsekrowani na Jasnej Górze

Młodzi Konsekrowani na Jasnej Górze

Redakcja

redemptor.plPrzedstawiciele wszystkich zakonów żeńskich i męskich w Polsce w sobotę 26 września w pieszej pielgrzymce z częstochowskiej katedry na Jasną Górę przyniosą relikwie, wizerunki i portrety osób konsekrowanych, które oddały swoje życie za wiarę. Okazją jest obchodzone w tym dniu na całym świecie wspomnienie świętych i męczenników życia konsekrowanego. Pielgrzymka odbędzie się w ramach trwającego na Jasnej Górze II Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych „Radość Konsekracji”.

Trzeba męczenników z dalszej i bliższej przeszłości przypomnieć (…). Chcemy ich twarze przypomnieć Kościołowi w Polsce, ludowi Bożemu w naszej Ojczyźnie (…). Trzeba byśmy zobaczyli, jak wielu spośród nas umiało być wiernymi do końca, aż do przelania krwi – napisali w zaproszeniu m. Leticja Niemczura CSSJ i o. Janusz Sok CSRS, przewodniczący żeńskiej i męskiej konferencji zakonnej wyższych przełożonych.

Wiemy dobrze jak wiele osób konsekrowanych z Polski dało na przestrzeni dziejów świadectwo męczeństwa. Począwszy od Pięciu braci męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa w 1003 r. w Międzyrzeczu, aż po męczenników naszych czasów, których szczególnymi twarzami stają się o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, franciszkańscy męczennicy w Peru, których beatyfikację będziemy przeżywali 5 grudnia – czytamy w specjalnym liście.

Pielgrzymka wdzięczności z relikwiami i wizerunkami polskich, konsekrowanych męczenników wyruszy z częstochowskiej archikatedry o godz. 11.00. Po dotarciu do Bazyliki Jasnogórskiej pątnicy będą uczestniczyć o godz. 12.15 we mszy św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego abp Celestino Migliore.

Sobotnie wydarzenie poprzedzi trzydniowy Kongres Młodych Osób Konsekrowanych na Jasnej Górze. (Poniżej szczegółowy program).

Jak mówi nam przedstawiciel organizatorów – salezjanin ks. Michał Mejer SDB – celem spotkania jest wymiana doświadczeń, wspólne świętowanie oraz debata nad przyszłością zakonów w nowoczesnym świecie.

Duża część spotkania upłynie na modlitwie i słuchaniu konferencji, ale będzie też koncert uwielbienia – dodaje zakonnik.

Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla zakonów w Roku Życia Konsekrowanego, a także najliczniejsze, ponieważ organizatorzy spodziewają się blisko 1000 uczestników. Są to ludzie młodzi, od 20 do 35 roku życia.

Na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tysięcy osób konsekrowanych, z czego ok. 34 tys. w Polsce.

W Polsce jest 101 żeńskich zgromadzeń zakonnych, tzw. czynnych, 13 żeńskich zakonów kontemplacyjnych, 61 zakonów męskich i 30 instytutów świeckich.

Prawie 19 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich, ponad 1300 to mniszki z klasztorów kontemplacyjnych, ok. 12 tys. to zakonnicy, ok. 1200 osób to członkowie instytutów świeckich. Ponadto w Polsce są 193 dziewice konsekrowane, 239 wdów konsekrowanych, 1 wdowiec konsekrowany i 5 pustelników.

o. Jan Maria Szewek OFMConv

***
PROGRAM KONGRESU I PIELGRZYMKI

ŚRODA 23 IX 2015
17:00 EUCHARYSTIA (Kaplica Matki Bożej) – bp Kazimierz Gurda
19:30 Wprowadzenie (Aula o. Kordeckiego)
20:00 RÓŻNE SĄ DARY ŁASKI, LECZ TEN SAM DUCH – o. Stanisław Przepierski OP
21:00 Apel Jasnogórski (Kaplica Matki Bożej) – ks. Dariusz Bartocha SDB

CZWARTEK 24 IX 2015
8:30 Jutrznia (Aula o. Kordeckiego)
9:00 WIĘŹ Z JEZUSEM ŹRÓDŁEM RADOŚCI – s. Aleksandra Huf SSpS
10:30 CZY I GDZIE W ŻYCIU KONSEKROWANYM UKRYTA JEST RADOŚĆ? – o. Mateusz Hinc
12:00 EUCHARYSTIA (Bazylika Jasnogórska) – abp Wacław Depo
15:30 – 17:00 Praca w grupach (wyznaczone punkty spotkań)
19:30 Podsumowanie pracy w grupach (Aula o. Kordeckiego)
20:30 … ABY RADOŚĆ TWOJA BYŁA W NAS – Koncert uwielbienia (Aula o. Kordeckiego)

PIĄTEK 25 IX 2015
7:45 Jutrznia (Aula o. Kordeckiego)
8:00 W PŁONĄCYCH RĘKACH BOGA – o. Augustyn Pelanowski OSPPE
9:30 EUCHARYSTIA (Kaplica Matki Bożej) – o. Augustyn Pelanowski OSPPE
11:30 – 12:30 Praca w grupach (wyznaczone punkty spotkań)
15:30 Panel ekspertów ŻYCIE KONSEKROWANE CZY KONSERWOWANE? – PROROCTWO NADZIEI CZY APOKALIPSA? CZYLI – JACY DZISIEJSZEMU ŚWIATU (NIE)POTRZEBNI ZAKONNICY?
17:30 Nieszpory
20:00 „MIŁOŚĆ NIGDY NIE USTAJE” – Adoracja (Kaplica św. Józefa)
21:00 Apel Jasnogórski (Kaplica Matki Bożej)

SOBOTA 26 IX 2015 – Wspomnienie świętych i męczenników życia konsekrowanego
8:00 Jutrznia (Aula o. Kordeckiego) Podsumowanie Kongresu
10:00 Modlitwa o świętość życia osób konsekrowanych i za wszystkich do których są posłani (Archikatedra Częstochowska)
11:00 Pielgrzymka wdzięczności Bogu za świętych i męczenników życia konsekrowanego (Archikatedra Częstochowska – Jasna Góra)
12:15 EUCHARYSTIA (Bazylika Jasnogórska) – Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore

***

Posłuchaj hymnu II Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych „Radość Konsekracji”:

Oglądaj również zdjęcia i video na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda