Home Wiadomości “Módl się liturgią”. Rozpoczynają się rekolekcje Mysterium fascinans

“Módl się liturgią”. Rozpoczynają się rekolekcje Mysterium fascinans

Redakcja

“Modlić się liturgią. Mistagogia Eucharystii i Liturgii godzin” – to temat jedenastych rekolekcji “Mysterium fascinans”, które rozpoczynają się w Krakowie. W trzydniowym wydarzeniu organizowanym przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny bierze udział ponad 200 osób z całej Polski.Dotychczasowe edycje rekolekcji pokazały organizatorom, co doceniają ich uczestnicy i co stanowi o tożsamości wydarzenia. – Chcemy podtrzymywać tego ducha, ale zarazem w każdej kolejnej odsłonie proponować niespodzianki – nie brakuje nam determinacji w udoskonalaniu propozycji i poszukiwaniu jak najlepszych tematów oraz prelegentów – mówi Michał Wsiołkowski, koordynator spotkania.W tym roku uczestnicy będą mogli wysłuchać nauk rekolekcyjnych ks. Piotra Roszaka z Torunia.
Rytuał Eucharystii i liturgii godzin krok po kroku 

Wśród prelegentów znajdą się natomiast znani polscy liturgiści, w tym ks. Stanisław Mieszczak (sercanin z Krakowa), o. Dominik Jurczak OP (wykładowca na rzymskim Anselmianum), o. Piotr Oleś OP (historyk sztuki z Krakowa) oraz ks. Krzysztof Porosło (doktorant dogmatyki w Pampelunie).Jak zaznacza ten ostatni, który jest również inicjatorem całego cyklu “Mysterium fascinans”, ubiegłoroczne rekolekcje były poświęcone duchowi liturgii. Temat ten będzie w ciągu trzech najbliższych dni kontynuowany w prelekcjach zatytułowanych m.in. “Zanim Msza się rozpocznie…”, “Duchowość jutrzni i nieszporów”, “Mistagogia obrzędów wstępnych” czy “Mistagogia przestrzeni liturgicznej”.

– Będziemy przechodzili przez rytuał Eucharystii i Liturgii godzin, krok po kroku odkrywając całe bogactwo treści, która kryje się w świętych obrzędach Kościoła, dzięki którym całe życie człowieka może być przemieniane. To zakotwiczenie w konkretnym życiu uczestnika celebracji, które zostaje uświęcone i ukształtowane przez liturgię, którą człowiek się modli, jest niezmiernie istotne – opisuje ks. Porosło.

Jak modlić się liturgią?

– Nie chodzi o to, aby modlić się w czasie liturgii, jakby jedną rzeczą było wypełnianie rytuału, a drugą modlitwa, o którą trzeba niejako powalczyć w międzyczasie. Rzecz w tym, żeby modlić się liturgią, a więc wszystkimi słowami modlitw, śpiewami, gestami i postawami ciała, wszystkimi zmysłami zaangażowanymi w odbiór całego bogactwa liturgicznych symboli, którymi mówi liturgia – dodaje.Po raz pierwszy rekolekcje odbywają się w krakowskim klasztorze oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej. Wiąże się to z koniecznością wykonania remontu w krakowskim seminarium. Co ważne nagrania wszystkich wystąpień rekolekcyjnych będzie można odsłuchać na specjalnym audiobooku, który przygotują organizatorzy.

Wybrane punkty programu będzie transmitowało również Radio Profeto.pl na 92,1 FM oraz online.- Gorąco ufamy i modlimy się o to, by rekolekcje były nie tylko mądre, ale również pełne inspiracji ku nawróceniu- wyraża nadzieję o. Dominik Jurczak OP, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.Główną ideą działalności Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest pragnienie, aby wszyscy wierni mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Członkowie fundacji przekazują informacje, opinie oraz materiały poszerzające rozumienie sakramentów. Organizują także środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Fundacja prowadzi też wakacyjne Warsztaty Muzyki Niezwykłej oraz Szkołę Kantorów.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda