Home WiadomościZ kraju Modlitwa o koronację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach

Modlitwa o koronację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach

Redakcja

Wspólnota redemptorystów w Gliwicach wraz z wiernymi podjęła modlitwę w intencji koronacji ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdującej się w gliwickim kościele.

Podczas nowenny, w środę 24 stycznia, proboszcz o. Piotr Świerczok poinformował wiernych o błogosławieństwie Ojca Prowincjała na czas przygotowań do koronacji oraz zaprosił do włączenia się w modlitwę w intencji rychłej koronacji.

Zgodnie z istniejącą procedurą, etap przygotowawczy będzie polegać na opracowaniu historyczno-teologicznym kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy związanego z Jej wizerunkiem w kościele pw. Świętego Krzyża w Gliwicach. Opracowanie to będzie następnie przedstawione biskupowi ordynariuszowi diecezji gliwickiej. Po uzyskaniu jego aprobaty, jak również pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski, prośba o koronację ikony zostanie skierowana do Watykanu.

Historię kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach podkreślił ubiegłoroczny jubileusz 60-lecia nieustannej nowenny. Wtedy ówczesny ordynariusz diecezji ks. bp Jan Wieczorek w odpowiedzi na pytanie o możliwość koronacji, stwierdził, iż przyszedł czas, aby redemptoryści rozpoczęli przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach.

Pierwsi redemptoryści przybyli do Gliwic 15 marca 1921 roku, był to o. Henryk Głuchnik, redemptorysta z wiceprowincji wrocławskiej. Zarząd Miasta, oficjalnym pismem z dnia 14 kwietnia 1921 roku, przekazał redemptorystom pomieszczenie ówczesnego budynku na zamieszkanie, czyli na klasztor. Dnia 12 sierpnia 1923 roku przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów o. Patryk Murray przysłał z Rzymu dla kościoła pw. Świętego Krzyża kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy namalowaną na desce mahoniowej, którą umieszczono w bocznym ołtarzu na miejsce figury Matki Bożej Bolesnej.

Urzędowe przekazanie kościoła redemptorystom przez burmistrza miasta Gliwic odbyło się dnia 6 lutego 1924 roku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Gliwice w tym czasie liczyły około 75.000 ludności, w tym około 65.000 katolików, 9.000 protestantów i około 1000 żydów. Tu w Gliwicach w kościele św. Krzyża, została założona pierwsza Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy dnia 23 stycznia 1951 roku, a przygotował ja i poprowadził o. Stanisław Szczurek, redemptorysta pochodzący z Mościsk.

Archiwalne źródła podają, że pierwsza Nowenna zgromadziła wielkie rzesze wiernych nie tylko z Gliwic, ale i z okolic, w tym dzieci i młodzież. Bractwo MBNP przy kościele św. Krzyża zostało założone dnia 28 lipca 1926 roku przez Kardynała Stefana Bertrama z Wrocławia i do 1943 roku zrzeszało wpisanych 2337 członków

o. Andrzej Łabuda CSsR

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda