Home WiadomościZ kraju Modlitwa w 70. rocznicę śmierci Edyty Stein

Modlitwa w 70. rocznicę śmierci Edyty Stein

Redakcja

Msza święta, którą w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau odprawi w czwartek prymas Węgier kardynał Peter Erdo, będzie kulminacją obchodów przypadającej tego dnia 70. rocznicy śmierci świętej Edyty Stein – Teresy Benedykty od Krzyża.

Msza święta zostanie odprawiona przy pomniku ofiar obozu w byłym obozie Birkenau, między ruinami dwóch największych krematoriów w obozie. Kazanie wygłosi ordynariusz Kolonii kardynał Joachim Meisner.

Uroczystą mszę poprzedzi droga modlitewna wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau. Uczestnicy w symboliczny sposób wezmą udział w ostatniej drodze Edyty Stein. Uroczystość przygotowali wspólnie oświęcimskie Centrum Dialogu i Modlitw, krakowski Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych oraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Rocznicowe wspomnienie świętej zwieńczy w czwartek po południu prezentacja przy oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy musicalu “Śladami Edyty Stein” przez młodzież z Niemiec i Polski.

Czwartkowe uroczystości poprzedzą rekolekcje, które rozpoczną się we wtorek. Uczestnicy między innymi wezmą udział w drodze krzyżowej w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w pobożnej rodzinie żydowskiej. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża.

2 sierpnia 1942 roku zakonnica została aresztowana w klasztorze Karmelitanek w holenderskim Echt przez Gestapo i osadzona w policyjnym obozie tranzytowym Amersfoort. Dwa dni później została przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork w okupowanej Holandii. Stamtąd Niemcy deportowali zakonnicę, wraz z 986 Żydami, do Auschwitz. Wśród nich znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, między innymi siostry i bracia zakonni w habitach. Transport wyruszył 7 sierpnia 1942 roku i dotarł do obozu w następnym dniu.

Po selekcji na rampie znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, tak zwanej Judenrampe, do obozu skierowano 315 mężczyzn i 149 kobiet. Pozostałe 523 osoby, w tym Edytę Stein i jej siostrę Różę, Niemcy zgładzili w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau – tak zwanych: czerwonym lub białym domku. Ofiary czekały na śmierć w lasku do 9 sierpnia.

Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. 11 lat później została wyniesiona na ołtarze. Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Przypadająca 9 sierpnia rocznica śmierci świętej jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu. Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest współpatronką Europy.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

PAP/drr

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda