Home WiadomościZ kraju Modlitwa wdzięczności w roku jubileuszowym orionistów

Modlitwa wdzięczności w roku jubileuszowym orionistów

Redakcja

W stulecie obecności w Polsce orionistów, którzy służą głównie młodzieży, najuboższym i szerzą kult Maryi, na Jasnej Górze modlili się przedstawiciele zarządu polskiej prowincji z klerykami, nowicjuszami i postulantami oraz alumni z seminarium w Rzymie, wśród nich Hindusi, Chilijczycy czy Filipińczycy.

Jubileusz stulecia to znaczące wydarzenie. Ktoś powiedział, że najtrudniejsze jest pierwsze sto lat, my patrzymy na ten czas z wdzięcznością, także po to, aby teraźniejszość, która nie jest łatwa, przeżywać z pasją. Z nadzieją patrzeć w przyszłość – powiedział przełożony prowincji polskiej Zgromadzenia Księży Orionistów, ks. Krzysztof Miś.

Zgromadzenie założone przez ks. Alojzego Orione w 1893 r. we Włoszech ma na celu pracę wychowawczą wśród młodzieży, pomoc ubogim, bezdomnym i osobom potrzebującym różnorakiego wsparcia moralnego i materialnego. Orioniści prowadzą także działalność misyjną. Do Polski trafili w 1923 r., pierwszy dom powstał w Zduńskiej Woli.

Jak przypomniał ks. Adam Gołębiak z zarządu polskiej prowincji, zakonnicy wciąż realizują przesłanie założyciela, by być „na czele czasów”, czyli realizować te zadania, które stawia współczesność. Dziś także na Jasnej Górze dziękowali za wciąż rozwijające się dzieła oriońskie. – Dużo nowych dzieł, powstających w ostatnim czasie dotyczy właśnie aktualnych wyzwań, to zwłaszcza praca z młodzieżą, pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Już niedługo otwieramy hospicjum dla dzieci, mamy też ośrodki pomocy pokrzywdzonym przestępstwami, pracujemy z ludźmi doświadczającymi różnorakiej przemocy – wyjaśniał ksiądz Gołębiak.

Założyciel orionistów św. Alojzy Orione nad swoim łóżkiem miał polską flagę i ryngraf Matki Bożej Częstochowskiej. We wrześniu 1939r. odprawił Mszę za ocalenie Polski. Jak podkreśla prowincjał ks. Krzysztof Miś modlitwa za Ojczyznę na stałe wpisana jest w oriońskie posłannictwo:„w każdym naszym domu i właściwie w każdej Eucharystii wspominamy naszą Ojczyznę, jest nam bardzo bliska i bezwzględnie stanowi centralny punkt naszego życia i naszej formacji”.

Na Jasnej Górze od wielu lat w listopadzie odbywają się także czuwania tzw. Rodziny Oriońskiej czyli księży i braci orionistów, sióstr orionistek, przedstawicieli wspólnot świeckich oraz parafialnych związanych ze zgromadzeniem i charyzmatem św. Alojzego Orione.

Mirosława Szymusik/ Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda