Home WiadomościZ kraju Motocykliści opanowali Licheń

Motocykliści opanowali Licheń

Redakcja

Prawie trzy tysiące motocyklistów przybyło 26 kwietnia do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej na II Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych. Tegoroczny zlot można nazwać międzynarodowym, gdyż do Lichenia przyjechali przedstawiciele klubu Knight Riders z Ukrainy.

Motocykliści do Lichenia zaczęli zjeżdżać w godzinach przedpołudniowych. Gromadzili się na parkingu przy ul. Toruńskiej nieopodal bazyliki (tzw. lotnisko). Z godziny na godzinę przybywało jednośladów, wśród których można było podziwiać Hondy, Harley-Davidsony, Kawasaki czy Triumphy. Nie brakowało oldtimer’ów polskiej myśli konstruktorskiej – Junaków, WSK, SHL, Simsonów czy popularnych Komarków.

Krzysztof Białek, prezydent klubu Knight Riders z Łodzi, wyróżniał się spośród innych motocyklistów ubiorem. Miał bowiem na sobie elementy zbroi rycerskiej, gdyż, jak wyjaśnił, on i jego koledzy są „rycerzami na motorach”:

„Nie jeździmy w takim stroju na co dzień, tylko w paradach. Te skrzydła nie pozwalają rozwinąć dużych prędkości. A cała zbroja waży 20 kg więc trudno się w niej jeździ”.

Wśród uczestników były także kobiety, które podzielają pasje swoich mężów. Jedną z nich była pani Lucyna Zgórska z Łodzi:

„Lubię jeździć na takie zjazdy motocyklowe. Przyjechałam też dla Matki Bożej, żeby motor poświęcić i aby jeździć szczęśliwie cały sezon. Na początku bardzo się bałam, ale tej chwili wciągnęło mnie to. To jest moja pasja. To jest zupełnie inna sprawa jak jazda samochodem. Rewelacja” – wyjaśniła.

W zlocie uczestniczyli także motocykliści z ukraińskiej jednostki klubu Knight Riders z Kijowa. Był wśród nich Jurii Dąbrowski, były trzykrotny mistrz Europy w motocrossie. Goście z Ukrainy przybyli do Polski na zaproszenie polskich kolegów i korzystając z okazji postanowili zawitać także do Lichenia.

O godz. 12:00 motocykliści uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył ks. Sławomir Homoncik, vice kustosz licheńskiego Sanktuarium. Po zakończeniu Eucharystii księża marianie udali się na parking, gdzie znajdowały się wszystkie maszyny, aby je poświecić. Zanim jednak to nastąpiło, ks. Wiktor Gumienny odczytał specjalny apel wystosowany do uczestników zlotu przez Komendę Miejską Policji w Koninie, w której funkcjonariusze apelowali o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz bezpieczną jazdę w trakcie sezonu motocyklowego.

„Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i rozsądek na drogach” – czytamy w policyjnym apelu. – „Motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, zatem postawa wzajemnej życzliwości i tolerancji jest korzystna zarówno dla motocyklistów, jak i kierowców pozostałych pojazdów”.

Po odczytaniu apelu i modlitwie kapłani pokropili wodą święconą zarówno pojazdy, jak i jeźdźców. Na zakończenie zlotu ulicami Lichenia przejechała parada wszystkich pojazdów, które dziś zjechały do licheńskiego Sanktuarium, aby z Bożą pomocą, szczęśliwie i bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez cały rozpoczęty dziś sezon motocyklowy.

Wszyscy motocykliści zgodnie życzyli sobie tylu powrotów, co wyjazdów z domu.

W zlocie wzięły także udział zabytkowe samochody, które można było podziwiać na wewnętrznym parkingu tuż przy bazylice. Były wśród nich m.in. zarówno stare Warszawy, Polonezy, Trabanty, jak i Mercedes oraz Cadillac.

II Ogólnopolski Otwarcie Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych zorganizował klub motocyklowy Knight Riders z Łodzi. Szczególne podziękowania organizatorzy składają konińskiej policji za pomoc w zabezpieczeniu zlotu.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda