Home WiadomościZ kraju Mozaika ikony MB Nieustającej Pomocy na elewacji Krakowskiej Pijalni Zdrojowej

Mozaika ikony MB Nieustającej Pomocy na elewacji Krakowskiej Pijalni Zdrojowej

Redakcja

Na elewacji Krakowskiej Pijalni Zdrojowej zawisła mozaika ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Stanowi ona nawiązanie do zasług odkrywcy krakowskich wód mineralnych – Antoniego Matecznego – który przysłużył się do budowy dwóch podgórskich kościołów: św. Józefa oraz przede wszystkim kościoła redemptorystów pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Mozaika została pobłobosławiona 27 sierpnia 2021 r. przez wikariusza przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. Dariusza Paszyńskiego CSsR.

* * *

W 120–lecie Zakładu Górniczego „Mateczny”, na elewacji budynku w Krakowie-Podgórzu, przy ul. Wadowickiej 1b w Parku Zdrojowym „Mateczny” została pobłogosławiona mozaika, wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wykonana przez tuchowskiego artystę Lubosza Karwata (karwat-mozaika.pl). Otwarcie Pijalni z unikatową wodą łączy się również z jubileuszami Zakładu Górniczego Mateczny i korzystania z tego wyjątkowego daru natury.

W zaproszeniu Organizatorzy napisali m.in. „Pragniemy, aby stała się świadectwem duchowości i kultury Podgórza, Krakowa, Małopolski i Rzeczypospolitej Polskiej”.

Antoni Mateczny, radny, przedsiębiorca i właściciel Zakładu Kąpieli Wody Siarczano-Solankowej był bardzo zaangażowany w budowę dwóch podgórskich świątyń – kościoła św. Józefa i kościoła redemptorystów. Należał do Rady Chrześcijańskiej, która współpracowała z komitetem parafialnym nadzorującym powstawanie świątyni w Rynku Podgórskim. Na jego budowę rodzina Matecznych nie szczędziła datków, podobnie jak na świątynie przy ul. Zamoyskiego .

Na Krzemionkach, gdzie redemptoryści w 1901 roku kupili parcelę, pracownicy firmy pana Antoniego zmagali się ze skalistym podłożem budując fundamenty pod nowy kościół, który konsekrowano 8 września 1906 roku.

oprac. red.; fot. Andrzej Głuc, Kraków

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda