Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” na Jasnej Górze już otwarta

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni w poniedziałek, 16 lipca, uczestniczyli: bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy w Częstochowie; o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry; Krzysztof Noworyta, pomysłodawca i realizator wystawy; o. prof. Narcyz Klimas, franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy; dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

„Dzisiaj opowiadamy o historii ‘Śladami Jezusa’, ale nie ma też przeszkód, żeby opowiedzieć ‘Śladami Maryi’, bo ta historia też czeka na opowiedzenie, tym bardziej, że jest mniej znana, niż historia Jezusa – podkreślał Krzysztof Noworyta – Czujemy się tutaj dobrze, bo to miejsce jest naturalne dla tej wystawy, bo opowiadamy historię, która jest nierozerwalnie związana z tym miejscem”. 

„Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladować Jezusa, tego nie da się tego zrobić bez odkrycia tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo, przygotowywał się i wypełniał swoją najważniejszą misję – podkreślał podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski – Liczę, że wystawa spełni trzy bardzo ważne wymiary i wartości: najpierw taki bardzo osobisty, dla każdego człowieka wierzącego, dla każdego pielgrzyma, który tutaj przychodzi, bo to jest bardzo głęboki, osobisty wymiar – znaleźć się w tej przestrzeni Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej (…) Kolejny wymiar to jest wymiar kulturowy, bo ciągle musimy w tej batalii kulturowej dzisiaj w świecie o tym sobie przypominać, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Choć Ziemia Święta i to, co się w niej wydarzyło, jest w sporej odległości od Europy, to duchowo są to nasze fundamenty”. 

„Pielgrzymi przybywają przede wszystkim na Jasną Górę, aby spotkać się z Matką Jezusa Chrystusa. Ważnym elementem ubogacenia spotkania z Matką Bożą będzie poznanie Ziemi Świętej. Jeżeli Ziemia Święta jest piątą Ewangelią, aby poznać Jezusa Chrystusa, trzeba poznać Ewangelię, trzeba poznać Ziemię Świętą. Nie wszyscy z nas byli w Ziemi Świętej, na pewno będzie to dobry element, aby zbliżyć się do Jezusa Chrystusa ” – mówił o. Waldemar Pastusiak. 

O. prof. Narcyz Klimas opowiadał o swoim doświadczeniu pobytu w Ziemi Świętej i jej związku z ojcami paulinami: „Wydarzenie niesamowite, bo kiedy dotarłem do Tel-Awiwu, do sanktuarium św. Piotra w Jafa w 2004 r., nastąpiło smutne wydarzenie – mieliśmy w kościele św. Piotr piękny obraz, kopię Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowaną przez wojska Andersa w czasie II wojny światowej, i ten obraz nam skradziono, właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia 2004 r. Było to niesamowicie smutne wydarzenie dla tych Polaków, którzy przychodzą do kościoła św. Piotra. Zwróciłem się natychmiast do ojców paulinów na Jasną Górę z prośbą o przekazanie nam kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Tak się złożyło, że na wiosnę przyjechali z pielgrzymką do Ziemi Świętej i przywieźli osobiście ten obraz (…) Dzisiaj stojąc i patrząc na pielgrzymki, które wchodzą na Jasną Górę, powiązałem w przepiękny sposób fakty: Jasna Góra – Ziemia Święta – św. Piotr w Jafie – Matka Boża Częstochowska”. 

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce – Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br. 

o. Stanisław Tomoń 

Za: www.jasnagora.com