Home WiadomościZ kraju Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” na Jasnej Górze już otwarta

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” na Jasnej Górze już otwarta

Redakcja

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni w poniedziałek, 16 lipca, uczestniczyli: bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy w Częstochowie; o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry; Krzysztof Noworyta, pomysłodawca i realizator wystawy; o. prof. Narcyz Klimas, franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy; dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

„Dzisiaj opowiadamy o historii ‘Śladami Jezusa’, ale nie ma też przeszkód, żeby opowiedzieć ‘Śladami Maryi’, bo ta historia też czeka na opowiedzenie, tym bardziej, że jest mniej znana, niż historia Jezusa – podkreślał Krzysztof Noworyta – Czujemy się tutaj dobrze, bo to miejsce jest naturalne dla tej wystawy, bo opowiadamy historię, która jest nierozerwalnie związana z tym miejscem”. 

„Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladować Jezusa, tego nie da się tego zrobić bez odkrycia tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo, przygotowywał się i wypełniał swoją najważniejszą misję – podkreślał podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski – Liczę, że wystawa spełni trzy bardzo ważne wymiary i wartości: najpierw taki bardzo osobisty, dla każdego człowieka wierzącego, dla każdego pielgrzyma, który tutaj przychodzi, bo to jest bardzo głęboki, osobisty wymiar – znaleźć się w tej przestrzeni Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej (…) Kolejny wymiar to jest wymiar kulturowy, bo ciągle musimy w tej batalii kulturowej dzisiaj w świecie o tym sobie przypominać, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Choć Ziemia Święta i to, co się w niej wydarzyło, jest w sporej odległości od Europy, to duchowo są to nasze fundamenty”. 

„Pielgrzymi przybywają przede wszystkim na Jasną Górę, aby spotkać się z Matką Jezusa Chrystusa. Ważnym elementem ubogacenia spotkania z Matką Bożą będzie poznanie Ziemi Świętej. Jeżeli Ziemia Święta jest piątą Ewangelią, aby poznać Jezusa Chrystusa, trzeba poznać Ewangelię, trzeba poznać Ziemię Świętą. Nie wszyscy z nas byli w Ziemi Świętej, na pewno będzie to dobry element, aby zbliżyć się do Jezusa Chrystusa ” – mówił o. Waldemar Pastusiak. 

O. prof. Narcyz Klimas opowiadał o swoim doświadczeniu pobytu w Ziemi Świętej i jej związku z ojcami paulinami: „Wydarzenie niesamowite, bo kiedy dotarłem do Tel-Awiwu, do sanktuarium św. Piotra w Jafa w 2004 r., nastąpiło smutne wydarzenie – mieliśmy w kościele św. Piotr piękny obraz, kopię Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowaną przez wojska Andersa w czasie II wojny światowej, i ten obraz nam skradziono, właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia 2004 r. Było to niesamowicie smutne wydarzenie dla tych Polaków, którzy przychodzą do kościoła św. Piotra. Zwróciłem się natychmiast do ojców paulinów na Jasną Górę z prośbą o przekazanie nam kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Tak się złożyło, że na wiosnę przyjechali z pielgrzymką do Ziemi Świętej i przywieźli osobiście ten obraz (…) Dzisiaj stojąc i patrząc na pielgrzymki, które wchodzą na Jasną Górę, powiązałem w przepiękny sposób fakty: Jasna Góra – Ziemia Święta – św. Piotr w Jafie – Matka Boża Częstochowska”. 

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce – Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br. 

o. Stanisław Tomoń 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda