Home WiadomościZ kraju Musical “Forza venite gente” u opatowskich Bernardynów

Musical “Forza venite gente” u opatowskich Bernardynów

Redakcja

20 czerwca na placu przy klasztorze oo. Bernardynów w Opatowie, odbyła się premiera musicalu Forza venite gente. Spektakl muzyczny w nieco inny sposób ukazał życie najpopularniejszego świętego – Franciszka – Biedaczyny z Asyżu. Przedstawienie prowadziło widzów śladami młodzieńca, bardzo popularnego w swoim mieście, który niespodziewanie zmienił sposób życia z bardzo towarzyskiego na radosne naśladowanie Jezusa. Obserwowaliśmy dość oryginalne pożegnanie Franciszka z ojcem, które miało miejsce na rynku przed zgromadzonymi tam ludźmi. Pikanterii dodał moment w którym oddał ojcu swoje ubranie i obwieścił, że teraz jego domem będzie cały świat i będzie prowadził życie ubogie.

Franciszek opuścił swoich przyjaciół, jednak oni postanowili przyłączyć się do niego. Pustka po królu asyskiej młodzieży mogła być dopełniona tylko w jeden sposób, jego znajomi odnaleźli go i z nim pozostali.

Rozłąka z ukochanym bardzo dotknęła Klarę, jednak w sercu pięknej dziewczyny nie zrodził się gniew a tym bardziej uczucie przeciwne miłości, lecz zrozumienie. Skoro Franciszek wybrał tę drogę to musi być słuszna.

W kolejnych scenach byliśmy świadkami nawrócenia wilka, kazania do ptaków, wędrówki franciszkowej gromady do Rzymu do papieża aby zatwierdził zasady życia tej radosnej wspólnoty.

Życie młodego krzewiciela radości nie było pozbawione różnorakich trudności. Wojna w Ziemi świętej, choroba, ciągła wojna z pokusami to niektóre ze scen które ukazały w jaki sposób świat wciąż przyciągał go ku ziemi. Śmierć mimo iż kończy naszą wędrówkę nie była ostatnią sceną musicalu. Stanowiła natomiast doskonałe tło do tego aby z wielką radością wyśpiewać hymn pochwalny za całe Boże stworzenie.

Młodzież Franciszkańska i Ministranci gromadzący się przy klasztorze oo. Bernardynów w Opatowie z rodzicami przygotowali jeden z najpopularniejszych spektakli muzycznych opowiadających o życiu św. Franciszka z Asyżu Forza venite gente.

Musial wystawiono w roku jubileuszy opatowskich bernardynów: 550 lat od przybycia zakonników do Opatowa, 80 lat od powrotu do klasztoru po kasacie po Powstaniu styczniowym i 30 lat od erygowania parafii przy kościele klasztornym oo. Bernardynów.

O. Sebastian Feret OFM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda