Home WiadomościZ kraju My, Jana Pawła II uczniowie

My, Jana Pawła II uczniowie

Redakcja

Po raz 12. w ogólnopolskiej pielgrzymce przybyła na Jasną Górę tzw. Rodzina Szkół im. bł. Jana Pawła II. Setki pocztów sztandarowych ustawionych na jasnogórskich Wałach i barwne transparenty na błoniach tworzą niezwykłą wizytówkę pielgrzymki. Uczniowie w tym dniu również wyglądają bardzo elegancko, w strojach galowych lub mundurkach szkolnych dają wyraz tego, że jasnogórskie spotkanie ma dla nich szczególnie uroczysty charakter.

Ponad 20 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, licealistów i studentów oraz nauczycieli i dyrektorów z 433 szkół modli się w czwartek, 11 października w intencji swojego patrona papieża Jana Pawła II.

Organizatorem spotkania jak co roku jest Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu na czele z dyrektorką Haliną Marciniak oraz współorganizatorami Małgorzatą i Zbigniewem Gumińskimi, nauczycielami z tejże szkoły.

Jak informuje Zbigniew Gumiński, współorganizator pielgrzymki, udział w pielgrzymce zgłosiło ponad 430 szkół, wystawiono ponad 380 pocztów sztandarowych. Dzieci i młodzież uczą się przede wszystkim w szkołach publicznych, noszących imię Jana Pawła II. Przybyli też goście z zagranicy – nauczyciele i uczniowie dwóch szkół z Wilna: ze szkoły podstawowej i gimnazjum im. Jana Pawła II. „Nie jest trudno zorganizować taką pielgrzymkę, bo za nami stoi Jan Paweł II, i to jest hasło, które przywołuje ludzi z całej Polski tu, do tronu Matki Bożej Królowej Polski, do tego miejsca, które tak bardzo ukochał nasz Patron” – mówi Zbigniew Gumiński.

„Jak co roku spotykamy się tu po coś. Przychodzimy oczywiście zawsze po pierwsze, aby się spotkać Rodziną, ucieszyć się sobą, zobaczyć, jak wiele nas jest, bo frekwencja jest niebywała – kontynuuje Zbigniew Gumiński – Natomiast w tym roku jakimś zbiegiem Opatrzności Bożej spotykamy się w dniu niezwykłym, mianowicie w dniu, kiedy nasz Ojciec Święty Benedykt XVI ogłasza ten rok jako Rok Wiary. Dodatkowo dla nas jest takim fajnym wydarzeniem jest to, że mamy nadzieję wielką, że uda nam się zakończyć to przedsięwzięcie, które rozpoczęliśmy w roku ubiegłym, czyli budowę szkoły noszącej imię bł. Jana Pawła II w Togo. W zeszłym roku na pielgrzymce postanowiliśmy taką szkołę sfinansować, i w tym roku mamy nadzieję, że uda nam się zakończyć to przedsięwzięcie”.

Młodych pielgrzymów powitał na początku Mszy św. o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Jesteście wielkim, wspaniałym zgromadzeniem stanowiącym właśnie Rodzinę, gdzie szczególnym ojcem waszym jest bł. Jan Paweł II, wasz patron, który został uwieczniony na sztandarach, z którymi gromadzicie się dziś tutaj na Jasnej Górze. Bardzo serdecznie witam wszystkie poczty sztandarowe, bo są znakiem tożsamości waszej społeczności szkolnej” – mówił paulin. Ojciec podprzeor zwrócił uwagę, że pielgrzymi jasnogórscy trwają w łączności duchowej z Ojcem Świętym Benedyktem XIV, który podczas uroczystej Mszy św. w Rzymie inauguruje w tym momencie Rok Wiary.

W danych statystycznych pielgrzymkę przedstawił biskup diec. radomskiej, duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, bp Henryk Tomasik. „Reprezentujemy 1208 szkół, które noszą imię Ojca Świętego Jana Pawła II, 19 szkół jest poza granicami Polski – wyliczał bp Tomasik – W sumie w tych szkołach jest 300 tysięcy uczniów, dzieci i młodzieży. W tej chwili na placu są reprezentanci 433 szkół, a poczty sztandarowe reprezentują aż 375 szkół, w tym gimnazja – 182, szkoły podstawowe 194, ponadgimnazjalne, licea i technika – 10, 4 szkoły specjalne, 93 różne zespoły szkół i dwie wyższe uczelnie”.

Mszy św. na Szczycie, rozpoczętej o godz. 11.00, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Kiedy tak na was patrzę, zabezpieczających się od deszczu, to sobie myślę, co by teraz powiedział bł. Jan Paweł II, gdyby tutaj był pośród nas… ’Nie lękajcie się!’… nie lękajcie się deszczów, wiatrów, które sprzeciwiają się Ewangelii – mówił w homilii abp Wacław Depo – Bardzo serdecznie pozdrawiam was wszystkich, kochani, młodzi przyjaciele, którzy przybywacie tutaj do Domu Matki, aby upraszać umocnienie w wierze, nadziei i miłości, na wzór i za wstawiennictwem bł. Jana Pawła”.

„Wpatrując się tutaj, ponad ołtarzem na Szycie, w lekko uśmiechniętą twarz błogosławionego Jana Pawła II, którą odsłonięto podczas beatyfikacji w Rzymie, mamy prawo wierzyć, że On patrzy się na nas, teraz i tutaj z Domu Ojca. (…) A swoją drogą, jak przypomniał nam autor tego zdjęcia, pan Grzegorz Gałązka, było ono zrobione w chwili, kiedy Ojciec Święty odchodził ze spotkania z dziećmi i jeszcze raz spojrzał z boku, ale z miłością ojca, na dzieci” – mówił do uczniów metropolita częstochowski.

Po Komunii św. akt zawierzenia szkół im. bł. Jana Pawła II wypowiedzieli w imieniu wszystkich uczniów Michał i Julia. Na zakończenie Mszy św. Karolina przeczytała telegram, który przesłany zostanie do Ojca Świętego Benedykta XVI. Młodzież złożyła także podziękowania na ręce metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo.

Pielgrzymowanie zakończyło odśpiewanie hymnu szkół im. bł. Jana Pawła II.

Przed Mszą św. ks. Paweł Mąkosa ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, opowiedział o powstającej w Togo szkole im. Jana Pawła II. W czasie ubiegłorocznej pielgrzymki uczniowie zbierali datki na budowę szkoły. Jak poinformował ks. Mąkosa, będąca na ukończeniu placówka w Afryce już od poniedziałku, 8 października, rozpoczęła funkcjonowanie.

W intencji misji i misjonarzy pielgrzymi odmówili dziesiątek Różańca w kilku językach świata, modlitwę, którą ich patron Papież Jan Paweł II umiłował od najmłodszych lat.

Po południu w Sali Papieskiej dyrektorzy i przedstawiciele szkół spotkali się z bpem Henrykiem Tomasikiem, duszpasterzem Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Justyna Maniak z Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu mówi: „To jest naprawdę wspaniałe, że szkoły się wszystkie tak zbierają, i wspominamy Jana Pawła II. Wiem, że bardzo kochał młodzież, i mówił, że jesteśmy przyszłością tego świata, i był naprawdę wspaniałym człowiekiem”.

„Pragniemy razem wspólnie modlić się z młodzieżą, przeżywać ten dzień radości jako dziękczynienie za to, że mamy błogosławionego już Jana Pawła II – podkreśla ks. Mariusz Szulc, katecheta w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołach w diec. łomżyńskiej – Młodzież nie pamięta już Jana Pawła II. A my, jako ci, którzy wychowaliśmy się w cieniu Jana Pawła II, u Jego boku, staramy się przekazać im przede wszystkim lekcję miłości, to, co On głosił, że powinniśmy kochać drugiego człowieka i przekazywać tę miłość”.

„Jan Paweł II jest naszym patronem, i chcieliśmy tu przyjechać – mówi Klaudia ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Michałowic – Jest bardzo fajnie, ciekawie. Fajne jest to, że śpiewamy różne piosenki i że możemy tutaj wszyscy być razem, uwielbiać Jana Pawła II. O papieżu opowiadała nam pani, ksiądz na religii i wszyscy katecheci. Jan Paweł II był papieżem, był miły, wszystkim pomagał, starł się uszczęśliwiać ludzi, pomagał im”.

Anna Koperska, nauczyciel religii w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie, podkreśla: „To jest piękna tradycja naszego gimnazjum. Odkąd tylko powstały tego typu zjazdy Rodziny Szkół Papieskich, zawsze w nich uczestniczymy”. „Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem. Miał dobre serce, modlił się o pokój na świecie, co było dla niego najważniejsze” – dodaje Norbert z Sochaczewa.

/posłuchaj rozmów z uczestnikami pielgrzymki/

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr, sm 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda