Home WiadomościZ kraju Na imieninach u Maryi Jasnogórskiej

Na imieninach u Maryi Jasnogórskiej

Redakcja

Dziś 26 sierpnia – uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. To jedno z największych świąt maryjnych w roku odbywających się na Jasnej Górze. W tym roku uczestniczyło w nim ok. 70 tys. osób. 

Na odpust Matki Bożej Częstochowskiej w dniach od 16 do 25 sierpnia dotarło 87 pielgrzymek pieszych. Podążały w nich 36 tys. 254 osoby (o ponad tysiąc osób więcej, niż w ubiegłym roku, kiedy wędrowało 35 tys. 31 osób).

Sumie pontyfikalnej o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.


Przed rozpoczęciem uroczystej Sumy, powitanie do zgromadzonych na placu jasnogórskim skierował ze Szczytu o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.

„Jasnogórska Matko i Królowo narodu polskiego, Matko naszego trwania w wierze Jezusa Chrystusa, który jest Panem naszych dziejów nad Wisłą, stajemy w dniu Twoich Imienin, Maryjo, aby podziękować Tobie za wierne trwanie przy naszym narodzie – mówił generał – Matko Boża, spójrz na wiernych pielgrzymów, którzy z takim trudem szli do Ciebie w pielgrzymkach pieszych z różnych stron Polski, niosąc w sercu troskę o własne rodziny, ale również szczere przejęcie się trudnym dziś Polskiego Domu. Matko i Królowo, wysłuchaj wołania ich gorących serc i zaradź wszelkim potrzebom, niech odczują jak dobrą Matkę i Królową mają na Jasnej Górze Częstochowskiej”.

Na zakończenie szczególne podziękowania generał Zakonu Paulinów złożył mieszkańcom Częstochowy i okolic za gościnność i życzliwość okazywaną pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę.

Abp Józef Kowalczyk w homilii apelował o powrót do fundamentalnej zasady miłości i sprawiedliwości. „To wezwanie głośno krzyczy z tego sanktuarium i domaga się urzeczywistnienia w naszej Ojczyźnie. Krzyczy z miejsca, gdzie króluje Ta, która na weselu w Kanie Galilejskiej (…) pierwsza zauważyła tych, którzy potrzebowali pomocy. Woła więc dzisiaj Kościół, którego Oblubienicą jest Maryja: trzeba nam zauważyć tych wszystkich, których życie zepchnęło na margines społeczeństwa! Trzeba zauważyć wszystkich, którzy bez naszej pomocy nie radzą sobie z doświadczeniami codzienności! Trzeba nam wyjść naprzeciw tym, którzy nie odnaleźli się w realiach, w których przyszło im żyć! Jest to szczególne zadanie państwa i Kościoła, ale także zadanie każdego z nas. Naszym obowiązkiem jest stawać w obronie wszystkich pokrzywdzonych i opuszczonych w swojej biedzie, bezradności i rozpaczy (…) Nasz głos musi być głośny i wyraźny. I jeśli o tym mówimy, to nie uprawiamy polityki, nie pretendujemy do tego, ażeby być senatorami i posłami, ale czynimy to jako ci, którzy są pełnoprawnymi obywatelami naszej Ojczyzny, i są kapłanami, biskupami, zakonnikami, zakonnicami, którzy mają prawo upominać się o należyte postawy etyczne i przestrzeganie tego, co leży u podstaw życia społecznego, przestrzeganie sprawiedliwości społecznej i przykazania miłosci” – powiedział Prymas Polski.

„Nie możemy milczeć należąc do Chrystusa i do Jego Kościoła! Nie możemy milczeć wyznając wiarę w ewangeliczne wartości głoszone, a zwłaszcza przykazania miłości Boga i bliźniego! Wiara zobowiązuje nas do działania! Wiara to nasze uczynki i świadectwo życia. To nasz głos słyszalny wszędzie tam, gdzie ma miejsce niesprawiedliwość, brak miłości, poszanowania człowieka, nawet gdyby się zdarzyło to w strukturach koscielnych. Jest to również zadanie wszystkich ludzi niezależnie od przynależności religijnej, partyjnej czy politycznej” – podkreślił kaznodzieja.

Podczas Mszy św. ponownie został wypowiedziany Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich.

W obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej biorą udział księża kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy, którzy uczestniczyć będą dziś po południu w spotkaniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Obecni są: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski; kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; kard. senior Henryk Gulbinowicz z Wrocławia; abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce; abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki; abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański; abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki; abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski; abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki; abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński; abp Józef Kupny, metropolita wrocławski; abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski; abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy; abp senior Juliusz Petz z Poznania; bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski; bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki; bp Jan Tyrawa, ordynariusz bydgoski; bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz drohiczyński; bp Jan Styrna, ordynariusz elbląski; bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki; bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki; bp Edward Janiak, ordynariusz kaliski; bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki; bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki; bp Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński; bp Andrzej Dziuba, ordynariusz łowicki; bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski; bp Adam Musiałek z RPA; bp Ryszard Kasyna, ordynariusz pelpliński; bp Piotr Libera, ordynariusz płocki; bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski; bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski; bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki; bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki; bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski; bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński; bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski; bp Marian Rojek, ordynariusz zamojsko-lubaczowski; bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski; bp Stefan Regmunt, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski; bp Józef Guzdek, ordynariusz polowego Wojska Polskiego; bp senior Stanisław Stefanek z Łomży; bp Jacek Jezierski, bp pomocniczy arch. warmińskiej; bp Adam Lepa, bp pomocniczy arch. łódzkiej.

Na uroczystą Sumę przybyli także: Kapituła Archikatedralną wraz z księdzem infułatem Marianem Mikołajczykiem; Wyższe Seminarium Duchowne Arch. Częstochowskiej z rektorem ks. Andrzejem Przybylskim, profesorami i alumnami; Instytut Teologiczny w Częstochowie z dyrektorem ks. Marianem Dudą, profesorami uczelni i studentami; delegacja Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy z dziekanem o. Janem Nalaskowskim, byłym generałem Zakonu Paulinów; przedstawiciele Parlamentu Rzeczpospolitej, władze rządowe i samorządowe; konfratrzy Zakonu Paulinów: ks. prał. Andrzej Kryński, ks. prał. Zbigniew Pruchnicki i ks. prał. Krystian Gawron z Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu; Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z przewodniczącym Ziemowitem Gawskim i prezesem Sławomirem Józefiakiem, pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła w dniu święta patronalnego na czele z krajowym duszpasterzem ks. dr. Teofilem Siudym.

Obecna również była delegacja kościoła prawosławnego, patriarchatu moskiewskiego i mnichów prawosławnych z klasztoru św. Nila Stołobieńskiego koło Ostaszkowa.

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda