Home WiadomościZ kraju Na Jasnej Górze dziękujemy Bogu za nowych Świętych

Na Jasnej Górze dziękujemy Bogu za nowych Świętych

Redakcja

Na Jasnej Górze trwa wielkie dziękczynienie za kanonizację dwóch papieży – Jana Pawła II i Jana XXIII. Obaj Święci byli pielgrzymami jasnogórskimi – papież Jan Paweł II był w sanktuarium sześciokrotnie podczas swoich pielgrzymek papieskich do Polski, a Jan XXIII gościł w sanktuarium jako arcybiskup w 1929 r. 

„Jasna Góra ma tę szczególną radość, że zarówno św. Jan XXIII, jak i Jan Paweł II w sposób szczególny wpisani są w dzieje tego sanktuarium – mówi o. Jan Pach, paulin i mariolog – To święty Jan XXIII będąc tu jako wizytator apostolski w Bułgarii napisał: ‘niech będzie pokój w Twoich granicach i obfitość w Twoich wieżach, Królowo Polski’. To na jego prośbę na Jasnej Górze codziennie jest odprawiana Msza św. w intencjach Ojca Świętego. Jan Paweł II pielgrzymował tutaj jako młodzieniec, student, kapłan, biskup, arcybiskup, kardynał krakowski i sześć razy jako papież Kościoła Powszechnego”.

Już przed godz. 10.00 na placu jasnogórskim gromadzili się Częstochowianie i pielgrzymi z całego kraju, którzy tutaj właśnie, w miejscu bliskim Ojcu Świętemu, chcieli przeżywać moment Jego kanonizacji. Na murach jasnogórskich ustawiony został telebim, i na nim pielgrzymi mogli oglądać uroczystości w Watykanie. Początek Mszy św. kanonizacyjnej, sam obrzęd wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II i Jana XXIII, oraz homilia papieża Franciszka – w tych punktach przekazu telewizyjnego z Watykanu na placu jasnogórskim uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Wiele z nich przyniosło ze sobą flagi narodowe i papieskie oraz chorągiewki z wizerunkiem Jana Pawła II.

Piotr wraz ze znajomymi na Jasną Górę przyjechał z Łodzi: „Pomyśleliśmy, że warto taki dzień spędzić w jakimś miejscu, gdzie będzie więcej osób, które też będą świętować. W Łodzi żadnych takich uroczystości nie znaleźliśmy, więc pomyśleliśmy o Jasnej Górze. Jest to dla nas symbol, jeżeli myślimy o Janie Pawle II, naszej religii, o wierze, to automatycznie myślimy o Jasnej Górze – zauważył Paweł – Dzień, dwa wcześniej powstało w nas takie poczucie, że nie można takiego dnia spędzić w domu przed telewizorem, że trzeba coś więcej zrobić. I wczoraj zorganizowaliśmy na szybko ten wyjazd. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy tutaj”.

Po zakończeniu homilii papieża Franciszka, na Szczycie jasnogórskim rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za kanonizację dwóch papieży. To jedna z pierwszych takich Eucharystii na świecie, rozpoczęta jeszcze w czasie trwania Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie. Jasnogórskiej Eucharystii dziękczynnej przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.

„Niezmierne się cieszymy, że pragnienia wszystkich katolików spełniły się w dniu dzisiejszym, Ojciec Święty papież Franciszek ogłasza, że Jan Paweł II może nosić imię ‘święty’. O to modliliśmy się – mówił witając pod Szczytem wiernych bp Antoni Długosz – Radujmy się dlatego, że Ten, który jest ambasadorem naszego kraju, który przeprowadził nas przez czerwone morze komunizmu do ziemi obiecanej, do Polski wolnej, jest świętym”.

Mszę św. oprawił swoim śpiewem Jasnogórskim Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, który także zgrała na organach. Grała również Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka. Zabrzmiała m.in. Kantata na cześć świętych papieży w wykonaniu Orkiestry, oraz pieśń ku czci św. Jana Pawła II „Tobie Maryjo” w wykonaniu Chóru.

Przez cały dzień pielgrzymi modlili się na Jasnej Górze, w różnych miejscach związanych ze św. Janem Pawłem II, przede wszystkim w Kaplicy Matki Bożej, gdzie na ołtarzu znajdują się bezcenne wota papieża – przestrzelony w czasie zamachu pas sutanny, Złota Róża i Różaniec papieski, a na Cudownym Obrazie Jasnogórskim korony Jana Pawła II „Totus Tuus”, ofiarowane dla Matki Bożej dzień przed śmiercią. Wierni licznie odwiedzali pomnik papieża-Polaka na Wałach jasnogórskich. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa wotów papieskich na Sali Rycerskiej.

„Jasna Góra nie tylko cieszy się, że ma te szczególne pamiątki, gdzie może dotknąć Świętego, ale cieszy się, że dzięki tym dwóm świętym papieżom Janowi XXIII i Janowi Pawłowi II, bardzo mocno wpisała się w dzieje Kościoła Powszechnego. Jan XXIII sprawił, że Jasna Góra była obecna w sposób szczególny w znakach, w znakach obrazów Matki Bożej, świec soborowych przysłanych z Jasnej Góry wobec całego Soboru zgromadzonego w Watykanie. Jan Paweł II powszechnie nazywany papieżem Czarnej Madonny, Madonny Jasnogórskiej, sławił Jej cześć i oddał cały Kościół, nie tylko Kościół w Polsce, ale w 4 czerwca 1979 r. zawierzył cały Kościół, jego posługę w świecie, we wszystkich krajach i na wszystkich kontynentach” – podkreśla o. Jan Pach.

Wczoraj i dziś na Jasnej Górze przebywała ekipa Telewizji Polskiej o. Katowice, która relacjonowała zarówno jasnogórskie uroczystości, jak i przeprowadzała rozmowy z jasnogórskimi paulinami, świadkami życia i świętości Jana Pawła II. Krzysztof Drwal z TVP, z programu ‘Miedzy ziemią a Niebem’ zaznaczył, że Jan Paweł II był niezwykle związany z Jasną Górą już od swojego dzieciństwa: „Przychodził tutaj jako mały Karol Wojtyła ze swoim tatą po śmierci mamy Emilii, a potem przez swoje młodzieńcze i dojrzałe życie. A jako papież był przecież sześć razy, i w tych wszystkich homiliach wielokrotnie nazywał Jasną Górę w sposób szczególny, nazywał Ją ‘wielkim narodowym konfesjonałem’, i przychodził do swojej Niebieskiej Matki, czyli do Maryi. Dlatego tutaj jesteśmy, stąd nadajemy na żywo program naszej cegiełki, które tworzą jedną wielką całość na antenie TVP 1 i TV Polonia”.

Ze szczególną intencją dziękczynna za dar kanonizacji przybyła także ponad 600-osobowa grupa strażaków powiatu mieleckiego. „Pielgrzymka szczególna dla nas, jest to wotum za kanonizację Jana Pawła II – mówiFranciszek Augustyn, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Mielcu – Jesteśmy tu dzisiaj w Częstochowie, aby uczcić tą Jego (Jana Pawła II) kanonizację”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr, es 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda