Home WiadomościZ kraju Na Jasnej Górze od dziś szczyt pielgrzymkowy

Na Jasnej Górze od dziś szczyt pielgrzymkowy

Redakcja

Na Jasnej Górze od dziś drugi szczyt pielgrzymkowy. Do Sanktuarium przybędzie w sumie ponad dwadzieścia kompanii pieszych. Są to głównie grupy dekanalne i parafialne. Wyjątek stanowią dwie pielgrzymki diecezjalne: opolska i łódzka.

37. Piesza Pielgrzymka Opolska zgromadziła w tym roku ponad 2,5 tys. pątników. To więcej niż rok temu. Wielu było tych, którzy wyruszyli na szlak po raz pierwszy. W zależności od miejsca wymarszu przemierzano trasy liczące od 120 do 170 km w czasie od 5 do 7 dni.

Wędrówka odbywała się pod hasłem: „Z Maryją na ścieżkach wiary. Być solą ziemi” i jak powiedział przewodnik ks. Marcin Ogiolda, towarzyszyły jej pewne symbole. – Świeca Roku Wiary i bryła soli, a także księgi Pisma świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego i dokumentów Soboru Watykańskiego II – wyliczył ks. Przewodnik i podkreślił, że na zakończenie tegorocznej pielgrzymki ze światłem w dłoni pątnicy odnowili przyrzeczenia Chrztu świętego.

Ks. Ogiolda z dumą podkreśla, że tegoroczna pielgrzymka była naprawdę rekolekcjami. – My praktycznie nie mamy turystów, nie mamy przypadkowych ludzi, stąd nie mamy żadnych problemów z dyscypliną w grupie. Ci, którzy są, naprawdę chcą się modlić, naprawdę żyją tą pielgrzymką. To jest rzeczywiście pielgrzymowanie – zaznacza ks. przewodnik.

W pielgrzymce opolskiej wędrowali także obcokrajowcy, w tym wielu pielgrzymów z Niemiec, posiadających polskie korzenie lub rodziny w Polsce. „Polskie pielgrzymki są bardzo słynne, tak jak droga św. Jakuba do Santiago de Compostela – powiedziała pątniczka z Dortmundu, dodając, że pielgrzymki są bardzo piękne i naprawdę duchowo podbudowują.

Około południa na Jasną Górę zaczęły nadchodzić piesze grupy z arch. łódzkiej. Pod jasnogórskim Szczytem na pielgrzymów czekał metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, który witał każdą z wchodzących grup. – Chciałbym, żeby zrozumieli, iż ten trud, który jest tutaj włączony w zdążaniu do Matki Bożej, ten trud pielgrzymkowy jest obrazem, symbolem całego życia, które jest trudem, ale trudem mającym swój określony sens, jest zdążaniem do Nieba – powiedział abp Jędraszewski.

88. Piesza Pielgrzymka Łódzka zgromadziła ponad 2,100 tys. osób a jej hasłem są słowa: „Wiara naszą siłą”. To jedna z nielicznych pielgrzymek diecezjalnych, która do domów wraca także pieszo.
W grupie szóstej pielgrzymki łódzkiej szedł także abp nominat Konrad Krajewski, bliski współpracownik Ojca Świętego. – Kiedy powiedziałem Ojcu Świętemu, że idę na pielgrzymkę powiedział mi nie tylko, że to dobrze, ale żebym powiedział Matce Najświętszej, że on ma na imię Franciszek więc idę to jak najprędzej powiedzieć – powiedział abp Krajewski podkreślając, że zawierza także Maryi wszystkich biednych, opuszczonych, samotnych, tych wśród których ma posługiwać.

Pielgrzymka podzielona była na 9 grup, w których posługiwało 20 kapłanów, 18 kleryków i 10 sióstr zakonnych. W czasie 4 dni pokonano 130 km. Najmłodszy pielgrzym miał 1 rok, najstarszy 85 lat. Do pieszych pielgrzymów dołączyła również 20-osobowa grupa rowerowa.

Większość z pątników pozostanie na Jasnej Górze do poniedziałku 26 sierpnia, by tu wziąć udział w głównych uroczystościach Matki Bożej Jasnogórskiej.

KAI/pz

Za: www.deon.pl


Jutro uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Uroczysta Suma odpustowa z ponowieniem aktu Ślubów Jasnogórskich, modlitwa pielgrzymów „Królowo Polski, ślubujemy strzec wiary Ojców”, droga krzyżowa i procesja eucharystyczna złożą się 26 sierpnia na obchody uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Głównej Mszy św. o godz. 11.00 celebrowanej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który także wygłosi homilię.

Eucharystię poprzedzi ingres biskupów i uroczyste wprowadzenie świętego Wizerunku Nawiedzenia, obrazu Matki Bożej peregrynującego po polskich diecezjach.

Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. W tekście Ślubów zawarte są m.in. wezwania do obrony budzącego się życia, nierozerwalności małżeństwa, troski o serca i umysły dzieci, miłość, sprawiedliwość, zgodę, pokój, walkę z przemocą, troski o głodnych, bezdomnych, płaczących. Wśród wyliczanych wad Narodu są: lenistwo, lekkomyślność, marnotrawstwo, pijaństwo i rozwiązłość. Jasnogórskie Śluby stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce: przez biskupów, kapłanów i lud Boży. Program ten nazwany został „Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski”.

W nawiązaniu do tekstu Ślubów podczas Sumy odpustowej chętni pielgrzymi będą mogli złożyć Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zobowiązując się do codziennej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego w łonie matki.

Przed Mszą św. o godz. 10.00 odbędzie się modlitwa pielgrzymów „Królowo Polski, ślubujemy strzec wiary Ojców”. Na program odpustu złożą się także m.in. droga krzyżowa po wałach jasnogórskich, różaniec i procesja eucharystyczna. Jak co roku wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 na jasnogórskim szczycie, w patronalne święto Częstochowy, przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczną się już dziś, w wigilię uroczystości. O godz. 17.00 z częstochowskiej archikatedry wyruszy diecezjalna procesja maryjna. O 19.00 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika, z kazaniem biskupa Grzegorza Kaszaka z Sosnowca.

Na Jasną Górę na uroczystości odpustowe przybywają kolejne tysiące pieszych pielgrzymów. W sumie wejdzie do Częstochowy prawie 90 grup, a w nich ok. 35 tys. pątników. Przybędą także pielgrzymki rowerowe i biegowe, a nawet pielgrzymka na rolkach.

Dla grup pielgrzymkowych z metropolii łódzkiej, w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej Mszę św. odprawi o godz. 8.00 na szczycie Jasnej Góry abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

KAI/drr

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda