Home WiadomościZ kraju „Na krańce świata” – spotkanie młodych na Lednicy

„Na krańce świata” – spotkanie młodych na Lednicy

Redakcja

„Na krańce świata” – to hasło, które będzie towarzyszyć XXVI Spotkaniu Młodych na Lednicy. Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca w tradycyjnej formie. Przez ostatnie dwa lata organizowane było w formule online z powodu pandemii koronawirusa. Mszy św. podczas spotkania będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

„Hasło tegorocznego spotkania nawiązuje do pragnienia Pana Jezusa, który posłał swoich uczniów, by głosili Ewangelię na krańcach świata. Z wielkim zapałem realizował je św. Paweł, ale słowa te odnoszą się także do felietonu o. Jana Góry, zamieszczonego w miesięczniku „W drodze” w 2009 r.” – tłumaczy KAI Andrzej Ranke.

Sekretarz i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000 im. o. Jana Góry OP podkreślił, że te słowa odnoszą się także do każdego człowieka.

„Ojciec Jan Góra w swoim felietonie wyjaśniał, że „krańcem świata” jestem ja sam. Ja sam i dla Boga, i dla drugiego człowieka, i nawet dla siebie samego. I to, że ja jestem posłany na krańce świata, to też tak naprawdę jest zaproszenie do odkrycia tego, kim jestem ja sam” – mówi Ranke.

Zaznaczył, że na tegoroczne spotkanie na Lednicy zaproszeni są także goście z Ukrainy, przebywający w Polsce. Organizatorzy spotkania zachęcają, by młodzi przyjechali na Lednicę z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy.

„Temat Ukrainy pojawił się na Lednicy już wcześniej – m.in. w 2004 roku, kiedy modlono się o pojednanie i zgodę między narodem polskim i ukraińskim. Wtedy na Polach Lednickich tej modlitwie przewodniczył kard. Lubomyr Huzar, wieloletni zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego” – przypomina.

Ranke podkreśla, że w związku z toczącą się wojną na Ukrainie nie zabraknie modlitwy o pokój.

Tradycyjnie podczas spotkania pojawi się symbol lednicki. W tym roku będzie to drewniany różaniec z krzyżykiem lednickim.

„Aby iść na krańce świata, potrzebne jest jakieś narzędzie, które będzie nam w tym pomagać. Różaniec ułatwia nam trzymanie się wytyczonej drogi, a w życiu każdego z nas pojawiają się tajemnice radosne, bolesne i chwalebne” – zauważa Ranke.

Nowością tegorocznego wydarzenia będzie konferencja, którą wygłosi osoba świecka – Jan Mela, który w wieku 15 lat „poszedł na krańce świata i zdobył dwa bieguny”.

Na Polach Lednickich nie zabraknie też śpiewów, tańca i baletu oraz hymnu lednickiego. O północy zebrani przejdą przez Bramę-Rybę.

W związku z trwającym dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego podczas wydarzenia obecne będą jego relikwie.

Wcześniej, około południa swoje spotkanie będą miały rodziny z dziećmi.

„Lednica Malucha była organizowana w osobnym terminie. W tym roku zaprosiliśmy rodziny z dziećmi tego samego dnia, kiedy odbędzie się spotkanie młodych” – mówi rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000.

Podkreśla, że Lednica łączy wszystkie pokolenia, stąd pomysł, by dzieci niejako rozpoczęły to wydarzenie.

XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się 4 czerwca.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r., gromadząc ok. 100-150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i wieńczącym każde wydarzenie jest przejście młodych przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Pomysłodawcą spotkań na Polach Lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda