Home WiadomościZ kraju Nabożeństwo mitry bł. Jakuba w Krakowie

Nabożeństwo mitry bł. Jakuba w Krakowie

Redakcja

W święto współpatrona franciszkańskiej prowincji zakonnej, bł. Jakuba Strzemię, w środę 21 października, w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, po raz kolejny odprawiono tzw. Nabożeństwo mitry bł. Jakuba Strzemię, którego korzenie sięgają średniowiecza.

– Po śmierci abp. Jakuba jego mitrę biskupią kapłani franciszkańscy nosili do chorych na migreny, bóle i zawroty głowy. Relikwią tą dotykano głów chorych i dolegliwości mijały. Dlatego od najdawniejszych czasów bł. Jakub uważany jest za patrona chorych na bóle głowy – zaznacza o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv i dodaje, że bł. Jakub uczy także ufności Bożej Opatrzności, aby nas w życiu doczesnym „głowa o nic nie bolała”.

Barokowa mitra wykorzystywana w czasie nabożeństwa wykonana jest z materiału pochodzącego ze średniowiecznej mitry abp. Jakuba.

– Mitra wskazuje na mądrość Bożą. Jej dwie tarcze symbolizują Stary i Nowy Testament – a więc Słowo Boga do człowieka. Słowo, które stwarza, daje życie, podtrzymuje, które wyjaśnia, a także Słowo, które uzdrawia. Bóg uzdrawiał poprzez ten znak mitry i chce to czynić nadal – mówi o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv zwracając uwagę, że tego rodzaju znaki powinny prowadzić człowieka wierzącego do sakramentów.

Tzw. Nabożeństwo mitry bł. Jakuba odbywało się pierwotnie w kościele lwowskich franciszkanów, gdzie przechowywano cały strój pontyfikalny patrona. Po wojnie wszystkie zabytkowe przedmioty przewieziono do Polski, a cenne pamiątki po bł. Jakubie trafiły do skarbca klasztoru franciszkanów w Krakowie.

Pierwszy raz po II wojnie światowej, Nabożeństwo mitry bł. Jakuba odprawione zostało 31 lipca 2009 r., w Kalwarii Pacławskiej podczas 22. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w czasie trwania jubileuszowej peregrynacji relikwii bł. Jakuba, z racji 600-lecia jego śmierci. Drugi raz odprawione zostało w kaplicy Franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi-Łagiewnikach w ramach triduum ku czci bł. Jakuba, 18 października 2014 r. W Krakowie Nabożeństwo mitry bł. Jakuba, po raz pierwszy odprawione zostało w roku 2016 i spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Bł. Jakub Strzemię urodził się ok. roku 1340 w Małopolsce. Był franciszkaninem, arcybiskupem i organizatorem życia religijnego na Rusi. Pochodził z rodu szlacheckiego herbu Strzemię. Jako zakonnik ewangelizował Ruś Halicką, zwaną Czerwoną, a także Wołyń, Podole, Wołoszczyznę. Był przełożonym klasztoru we Lwowie.

Pod koniec XIV w. – na wniosek pary królewskiej Jadwigi i Jagiełły – papież mianował go arcybiskupem halickim, choć mieszkał w klasztorze we Lwowie. Miał wielką cześć do Najświętszego Sakramentu i NMP oraz świętych franciszkańskich. Katechizował dzieci. Otaczał opieką chorych i ubogich. Wspierał instytucje charytatywne.

Zmarł 20 października 1409 r. Pochowany został w kościele franciszkanów pw. Świętego Krzyża we Lwowie. W XVIII w. ciało przeniesiono do katedry. Beatyfikowany 11 września 1790 r. Od 16 marca 1910 r. jest patronem krakowskiej prowincji franciszkanów.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda