Home WiadomościZ kraju Najświętsza Maryja Panna Królowa Nieba i Ziemi

Najświętsza Maryja Panna Królowa Nieba i Ziemi

Redakcja

W oktawie Wniebowzięcia Maryi, 22 sierpnia obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej.

Zostało ono wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa XII encykliką Ad caeli Reginam (Do Królowej niebios), wydaną 11 października 1954 r., w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

To właśnie wydarzenie ukoronowania Maryi na królową nieba i ziemi wspominamy w piątej tajemnicy chwalebnej różańca świętego.

Wspomnienie to jest związane z Orędziami Fatimskimi.  Ojciec Święty Pius XII w odpowiedzi na prośbę Matki Bożej z Fatimy dokonał poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi w 1942 roku. Ponadto ustanawiając święto Maryi Królowej w 1954 r. zwrócił się do całego Kościoła słowami encykliki Ad caeli Reginam:

„Po długiej tedy i dojrzałej rozwadze, mając to mocne przeświadczenie, że wielkie korzyści wynikną dla Kościoła, gdy ta niezbicie dowiedziona prawda zajaśnieje wszystkim, widocznie, niby pochodnia promienna, zatknięta na świeczniku – mocą Apostolskiej Naszej władzy ustanawiamy święto Królowej Maryi, które ma być obchodzone w całym świecie w dniu 31 maja (aktualnie, po reformie kalendarza jest to dzień 22 sierpnia). Nakazujemy również, aby tegoż dnia ponawiano poświęcenie się rodzaju ludzkiego Niepokalanemu Sercu Panny Maryi.”

Zawierzenie zostało ponowione przez Jana Pawła II w łączności  z wszystkimi  biskupami Kościoła w dniu 25 marca 1984 r.

Aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał  Prymas Polski, kardynał August Hlond SDB na Jasnej  Górze, 8 września 1946 r.

W październiku papież Franciszek odmówi akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystość odbędzie się w 96. rocznicę objawień fatimskich,  13 października o godz. 10.30 w Watykanie . Jednocześnie będzie to zakończenie  „Dnia Maryjnego” w Roku Wiary , jaki został wyznaczony na 12 i 13 października 2013 r.

Z tej okazji do Watykanu zostanie przywieziona figura Matki Bożej z Sanktuarium w Fatimie.

Sanktuarium Fatimskie na Krzeptówkach ogłosiło  w 2009 roku Wielką Nowennę Fatimską przed 100. rocznicą objawień Błogosławionej Dziewicy Maryi w Fatimie . Nowenna rozpoczęła się  13 maja 2009 r., a zakończy się  13 maja 2017.

Na każdy rok wydawane są materiały w formie internetowej i papierowej – wydawnictwa książek, modlitewników  i broszur . Zawierają one programowe hasło, nawiązujące do treści orędzia fatimskiego.

TEMATY WIELKIEJ NOWENNY FATIMSKIEJ:

 • 1. PEWNI ZWYCIĘSTWA (2009)
  konfrontacja z cywilizacją śmierci
 • 2. BEZPIECZNI NA KRAWĘDZI CZASU (2010)
  zawsze przy Maryi
 • 3. WIĘCEJ NIŻ DOCZESNOŚĆ (2011)
  jest niebo, jest piekło, jest czyściec
 • 4. NIE ŻYJEMY DLA SIEBIE (2012)
  wynagradzanie za grzechy świata
 • 5. EUCHARYSTYCZNY KLUCZ (2013)
  cud na cudami, który zmienia wszystko
 • 6. ZAPRASZANI DO NIEBA (2014)
  jednak różaniec, szkaplerz, sznur pokutny
 • 7. POTĘGA RODZINY (2015)
  domowy Kościół, którego nie przemogą bramy piekła
 • 8. BÓG JEST MIŁOSIERNY (2016)
  ostatnie słowo należy do Boga, który jest Miłością
 • 9. DROGA PRZEZ SERCE (2017)
  przymierze serc Jezusa, Maryi, naszych

Ks. dr Krzysztof Czapla SAC , dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem na Krzeptówkach, koordynator przebiegu Wielkiej Nowenny Fatimskiej informuje, że w każdej chwili  każdy może włączyć się w to dzieło , poprzez praktykę nabożeństwa 5 pierwszych sobót miesiąca , wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi za bluźnierstwa , codzienne  odmawianie różańca świętego , szerzenie wiedzy o orędziach ,  przekazanych  przez Matkę Bożą trojgu pastuszkom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi w Fatimie.

Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp.  Celestino Migliore odprawił mszę św. w  Sanktuarium na Krzeptówkach w tzw. Niedzielę Fatimską, 18 września 2011 r..

Rokrocznie w zakopiańskim Sanktuarium Fatimskim gości Rodzina Radia Maryja . Uroczystości transmituje Radio Maryja i TV TRWAM.

Ostatnią transmisję można obejrzeć TUTAJ. Informacje na temat nowenny można uzyskać na stronie: www.sekretariatfatimski.pl

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda