Home WiadomościZ kraju Nazaretanki – Ostrzeszów: poświęcenie klasztoru, otwarcie muzeum i festyn historyczno-kulturalny

Nazaretanki – Ostrzeszów: poświęcenie klasztoru, otwarcie muzeum i festyn historyczno-kulturalny

Redakcja

17 czerwca 2012 r. był wyjątkowym dniem dla Zgromadzenia Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu. Tego bowiem dnia w ostrzeszowskim klasztorze Sióstr Nazaretanek odbyły się dwa duże przedsięwzięcia.

Pierwsze, przed południem, stanowiło uroczyste poświęcenie wyremontowanego klasztoru i otwarcie nowo powstałego muzeum w części klasztornej oraz w kryptach. Uroczystość tę rozpoczęła dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Stanisław Napiera, w której uczestniczyły władze naszego miasta i powiatu, władze zakonne z Matką Generalną Janą Zawieja i Siostrą Prowincjalną Amatą Nowaszewską, osoby bezpośrednio zaangażowane w rewaloryzację nazaretańskiego zabytkowego kościoła i klasztoru, księża proboszczowie ostrzeszowskich parafii oraz Siostry Nazaretanki z różnych domów całej prowincji. Krótki koncert organowy w wykonaniu Marietty Kruze-Sosnowskiej zaprezentował brzmienie nowo zainstalowanych w kościele klasztornym organów, po którym nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum poprzez przecięcie wstęgi w kryptach i poświęcenie wyremontowanych pomieszczeń. Część prac remontowych została dofinansowana ze środków unijnych w ramach realizowanego projektu pt. „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.”

Drugą imprezą tego dnia, organizowaną przez Siostry Nazaretanki, był festyn historyczno–kulturalny zorganizowany w ramach promocyjnego projektu unijnego pn. “Konno i koleją, historycznie, muzycznie i tanecznie – ponadregionalne walory Ziemi Ostrzeszowskiej”, który rozpoczął się parę minut po 15.00 wypuszczeniem w niebo gołębi. Następnie dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały program artystyczny składający się z tańców i dwóch utworów granych na skrzypcach. Quiz historyczno–kulturalny, różnorodne konkursy i atrakcje, takie jak dmuchane zamki, zjeżdżalnie, gotardy, loteria fantowa czy stoisko garmażeryjne, cieszyły się dużą popularnością. Największą jednak atrakcją okazało się muzeum zlokalizowane w części klasztoru i w kryptach. Podczas trwania festynu zwiedziło je ok. 0,5 tyś. ludzi, którzy – pomimo stania w bardzo długiej kolejce (niektórzy stali w niej nawet dwie godziny) – wychodzili bardzo zadowoleni. O godzinie 17.30 odbył się koncert Mietka Szcześniaka, po którym rozpoczęła się aukcja przedmiotów “z duszą” i koncert Sióstr Nowicjuszek. W oczekiwaniu na fajerwerki wszyscy uczestnicy festynu bawili się przy muzyce zespołu Retro II. Piękny pokaz fajerwerków (ufundowany przez Radę Dzielnicy nr 4) zakończył ten niezwykły festyn w klasztorku na górce.

s. Kamila Dawidowska CSFN

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda