Home WiadomościZ kraju „Negocjator”, czyli rzecz o Bocheńskim

„Negocjator”, czyli rzecz o Bocheńskim

Redakcja

W sobotę 8. lutego przypada 25. rocznica śmierci o. Józefa Marii Bocheńskiego, wybitnego filozofa, logika, profesora i wykładowcy, a także w latach 1964 – 1966 rektora Uniwersytetu we Fryburgu Szwajcarskim.

W październiku ubiegłego roku Senat Rzeczypospolitej ogłosił rok 2020, rokiem jego imienia. 10. lutego w Teatrze Telewizji TVP premiera spektaklu “Negocjator”.

Ojciec Józef Maria Bocheński był postacią nietuzinkową, dominikaninem całkowicie poświęconym poszukiwaniu prawdy, którego całe życie było studiowaniem. Mówiono o nim, że nigdy nie przestał być żołnierzem – uczestniczył zarówno w wojnie 1920 roku jak i w działaniach w trakcie II wojny światowej, podczas której pełnił funkcję kapelana w 80. Pułku Piechoty, uczestniczył też w bitwie pod Monte Cassino. Od roku 1945 wykładał na Uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim jako profesor filozofii współczesnej. Do późnej starości pilotował też samolot.

W uznaniu zasług ojca Bocheńskiego, Senat RP ogłosił rok 2020, rokiem jemu poświęconym. Z 25. rocznicą śmierci wybitnego dominikanina zbiega się także premiera spektaklu Teatru Telewizji „Negocjator”, w reżyserii Jarosława Żamojdy. Sztuka opowiada fascynującą historię życia Bocheńskiego. Twórcy spektaklu do jej opowiedzenia wykorzystali wydarzenie z września 1982 roku, kiedy to miał miejsce atak terrorystyczny na ambasadę PRL w Bernie. W pertraktacjach z zamachowcami, jako tytułowy negocjator brał wówczas udział o. Józef Bocheński…

Za: www.dominkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda