Home WiadomościZ kraju Niedziela Miłosierdzia Bożego w stolicy

Niedziela Miłosierdzia Bożego w stolicy

Redakcja

FOT. Anna DziemskaTłumy mieszkańców Warszawy zgromadziły się przy posągu Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło na Woli na uroczystości Święta Miłosierdzia Bożego.

Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 poprowadziły Siostry MB Miłosierdzia z Żytniej, następnie mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Kazimierz Nycz .

W homilii metropolita warszawski przypomniał, że ważne wydarzenia dla uroczystości Miłosierdzia Bożego w minionych dziesięcioleciach odbywały się właśnie w 2. niedzielę wielkanocną. W 1993 r. w „białą niedzielę” Jan Paweł II wyniósł św. Faustynę na ołtarze . Potem w 2000 r. odbywała się kanonizacja św. Faustyny i papież po raz pierwszy odprawił mszę św. o Bożym Miłosierdziu oraz ustanowił święto Miłosierdzia Bożego. W 2005 r . umarł Jan Paweł II w sobotę przynależną do tego święta , a 2 lata temu, w Niedzielę Miłosierdzia został kanonizowany.

Iskra Bożego Miłosierdzia wyszła do wielu ludzi na wszystkie strony świata poprzez obraz Jezusa Miłosiernego i napis na obrazie „Jezu, ufam Tobie” mówił kardynał Nycz , przypominając słowa św. Faustyny , powtarzane przez Papieża Jana Pawła II : nie zazna spokoju współczesny świat, jeżeli się nie otworzy na Boże Miłosierdzie i nie uwierzy w Jezusa Chrystusa.

Dzisiaj ten świat jest targany wojnami, terroryzmem i nie zazna spokoju , jeśli się nie nawróci i nie uwierzy w Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego, Zmartwychwstałego i Miłosiernego, powiedział kaznodzieja.

Kard Nycz przytoczył słowa koronki do Bożego Miłosierdzia: „Ojcze przedwieczny ofiarujemy ci ciało i krew Jesusa Chrystusa” tłumacząc, jak to jest możliwe, że każdy z nas może ofiarować Bogu ciało i krew Jezusa. To tajemnica Boża, tajemnica zbawienia przez krzyż i tą tajemnicę mamy w Eucharystii, mówił kaznodzieja.

Następnie kard. Nycz przytoczył dalsze słowa koronki” Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i świata całego” tłumacząc, że Bóg nie rezygnuje ze sprawiedliwości, ale przez Jezusa Chrystusa może mieć dla nas miłosierdzie, gdyż Chrystus wziął nasze grzechy na swoje ramiona.
Wszystko co napisała św. Faustyna, wzięła z Ewangelii powiedział kard. Nycz, podkreślając, że to właśnie Ewangelia jest podstawą mistycznych widzeń św. siostry Faustyny.

Odnosząc się do Ewangelii dnia ze słowem o niewiernym Tomaszu , który potrzebował umocnić swoją wiarę kard. Nycz podkreślił słowa Jezusa ”Pokój wam” , wskazując na osobę Chrystusa przebaczającego. Pan Bóg pragnie pojednać cały świat ze sobą poprzez przebaczenie, ale przez człowieka i dlatego potrzebne jest słowo „przepraszam” tak do Boga, jak i do drugiego człowieka, tłumaczył kard. Nycz, podkreślając, że silniejszy powinien powiedzieć słowo „ przepraszam ”słabszemu, np. ojciec czy matka powinni skierować to słowo do dziecka. Dzisiaj potrzebne jest pojednanie, przebaczenie i przeproszenie, także w Polsce i w świecie, a słowo „przepraszam” ma moc, mówił kard. Nycz.

Jako przykład pojednania , kard. Nycz przypomniał list, jaki skierowali polscy biskupi 51 lat temu do biskupów niemieckich. Bez żadnych warunków padły tam słowa „przepraszamy i prosimy o wybaczenie”, powiedział kard. Nycz, dodając że chociaż biskupi Kominek, Wyszyński i Wojtyła byli krytykowani za ten list, jednak od tego momentu rozpoczął się powolny proces pojednania .

Tutaj , na warszawskich Łagiewnikach mamy wypraszać łaski dla nas i całego świata, zakończył homilię metropolita warszawski.

Po mszy świętej odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda