Home WiadomościZ kraju Niepokalanów: Uroczyste liturgiczne wprowadzenie relikwii błogosławionego papieża Jana Pawła II.

Niepokalanów: Uroczyste liturgiczne wprowadzenie relikwii błogosławionego papieża Jana Pawła II.

Redakcja

W piątek,  21 października 2011 r.  o godz. 18.00, w przeddzień liturgicznego wspomnienia bl. Jana Pawła II  nastąpiło uroczyste liturgiczne wprowadzenie relikwii błogosławionego papieża Jana Pawła II.

Uroczystościom przewodniczył  i homilię wygłosił  metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.  W  uroczystej procesji relikwie wnieśli zakonnicy franciszkańscy  i niepokalanowscy parafianie, którzy uczestniczyli w uroczystości beatyfikacyjnej  Jana Pawła II w Rzymie 1 maja 2011 r.   Ks. kardynał sprawował Eucharystię w ornacie , w którym 18 lat temu papież  Jan Paweł II sprawował w Niepokalanowie mszę św. dziękczynną za kanonizację  o. Maksymiliana Marii Kolbego.

O. Stanisław Piętka, gwardian Niepokalanowa wyraził radość z obecności relikwii bł. Jana Pawła II, który wyniósł o. Maksymiliana do chwały ołtarzy, następnie serdecznie powitał JE ks. Kardynała Kazimierza Nycza w imieniu wszystkich zgromadzonych  na tej uroczystości. Powitał również   o. Mirosława Bartosa, prowincjała franciszkanów z Warszawy,  księży profesorów i  prelegentów, wykładowców  oraz studentów uczelni UKSW, KUL, Kolbianum, oraz innych uczelni, Instytutu  Franciszkańskiego, Rycerstwo Niepokalanej przybyłych na Konferencję Kolbiańską  z całej Polski,  władze samorządowe ze starostą Sochaczewa, wójta i urzędników gminy Teresin, Dyrekcję i nauczycieli Zespołu Szkół z Teresina ,  siostry zakonne, zakonników, księży i parafian.

Ks. Kardynał wskazał w homilii  na istotny znak obecności relikwii w Kościele, jednak najważniejsze dla nas, jest znaleźć Jezusa Chrystusa poprzez orędownictwo świętych.  Przypomniał św. Maksymiliana, który stworzył ośrodek duszpasterski w Niepokalanowie, ale także wyruszył do  Chin i Japonii i z misją założenia tam ośrodka duszpasterskiego,   wyprzedzając tym  swoją epokę w ewangelizacji Azji. Hierarcha nawiązał do troski Jana Pawła II o ewangelizacje świata – odwiedził on 105 krajów świata, aby umocnić je w wierze.  Obaj ci święci byli w tym blisko siebie,  a  Jan Paweł II wspominał wiele razy  w swoich kazaniach o. Maksymiliana, jako dar na nasze  trudne czasy –  przypomniał metropolita warszawski.

W czasie uroczystości relikwie bł. Jana Pawła II spoczywały na podium w prezbiterium i pozostały tam do 22 pażdziernika, tj. do dnia I.  liturgicznego  wspomnienia błogosławionego papieża Polaka.

22 pażdziernika 2011 r. w dniu I. liturgicznego  wspomnienia bl. Jana Pawła II     

W dniu I. liturgicznego  wspomnienia bl. Jana Pawła  II  – 22 października 2011    o godz. 7.00 rano w niepokalanowskiej Bazylice miała miejsce msza św. dziękczynna za  osobę  wielkiego papieża Polaka i jego beatyfikację.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył  i homilię wygłosił o. Mirosław Bartos, prowincjał franciszkanów z Warszawy. W koncelebrze uczestniczyli  kapłani, przybyli na  Konferencję  Kolbiańską , gwardian klasztoru w Niepokalanowie – o. Stanisław Piętka oraz niepokalanowscy księża zakonni.  W homilii o. Prowincjał nawiązał do Ewangelii dnia, w której jest  ukazana przypowieść o drzewie figowym  i  wskazał na 2 wybitne postacie Kościoła – bł. Jana Pawła II  i św. Maksymiliana, z których powinniśmy wziąć przykład, aby wydać dobre owoce naszego życia.   Św. Maksymilian był tak zakorzeniony w miłości, że oddal życie drugiemu człowiekowi. Od dzieciństwa powtarzał: muszę być świętym i to świętym największym.  Zarówno Jan Paweł II jak i św. Maksymilian służyli Bogu i  ludziom do końca . Kaznodzieja przywołał też słowa sługi bożego ks. kard. Stefana  Wyszyńskiego do Franciszkanów w Niepokalanowie i wskazał, że przede wszystkim powinniśmy dawać światu świadectwo wiary  swoim własnym życiem.  Powinniśmy sobie zadać pytanie :czy chcę być świętym i to świętym największym?   –  zakończył homilię o. Mirosław Bartos.

We mszy świętej modlili się  uczestnicy Konferencji Kolbiańskiej i MI – Rycerstwa Niepokalanej, przybyli na te uroczystości z całej Polski.

Anna Dziemska 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda