Home WiadomościZ kraju Niezwykłe świadectwo o Męczennikach z Pariacoto już w języku angielskim!

Niezwykłe świadectwo o Męczennikach z Pariacoto już w języku angielskim!

Redakcja

W rocznicę beatyfikacji bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, franciszkańskich męczenników, którzy zginęli w 1991 r. w Peru, a zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r., oddajemy do rąk czytelników przetłumaczoną na język angielski książkę s. Berty Hernández, bezpośredniego świadka ostatnich chwil życia błogosławionych.

Czasem wystarczy jedna chwila, moment i stajemy przed decyzjami, które będą ważyć na dalszych kolejach życia. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tych sytuacji ani ich zaplanować. S. Berta Hernandez, zakonnica ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusa, także nie przeczuwała, że 9 sierpnia 1991 r. będzie obfitował w dramatyczne wydarzenia. Siostra, jak co dzień, pomagała polskim franciszkanom w Pariacoto w pracy duszpasterskiej. Młodzież, która zgromadziła się na wieczornej Mszy Świętej, miała potem uczestniczyć w spotkaniu w salce parafialnej.

S. Berta, idąc do kościoła na wieczorne nabożeństwo już wiedziała – terroryści są w miasteczku. Od lat „Świetlisty Szlak” – komunistyczna organizacja terrorystyczna – próbował siłą nakłonić mieszkańców Peru i niewielkiego Pariacoto do swoich idei. Dotąd jednak w mieście panował względny spokój. Niestety, tego wieczoru terroryści wtargnęli na teren parafii i uprowadzili pracujących tu ojców franciszkanów – Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. S. Berta widząc co się dzieje, postanowiła za wszelką cenę – także za cenę własnego bezpieczeństwa – towarzyszyć porwanym franciszkanom. Wsiadła więc do auta, którym terroryści przewozili porwanych. Dopytywała: „Dlaczego ich więzicie, dokąd wieziecie…”. Niska, drobna zakonnica i oni – uzbrojeni po zęby, bezwzględni, brutalni.

Dzięki odwadze s. Berty wiemy dziś, jakie były niemal ostatnie chwile porwanych franciszkanów. Sierpniowe wydarzenia z Pariacoto zmieniły życie nie tyko s. Berty, ale wielu ludzi. Świadectwo o bł. Michale Tomaszku i bł. Zbigniewie Strzałkowskim porusza serca wielu ludzi na całym świecie. Z myślą o nich powstały kolejne wersje językowe książki pt. „Ojcze, nadeszła godzina. Michał i Zbigniew, męczennicy i błogosławieni, świadkowie Ewangelii”. Cieszymy się, że świadectwo s. Berty jest już dostępne w języku angielskim i wierzymy, że dzięki temu postaci błogosławionych Męczenników z Pariacoto staną się bliższe wielu ludziom.

Anna Dąbrowska
Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda