Nowa fraternia przy klasztorze dominikanów na Służewie

ekai-plNowa fraternia powstała przy klasztorze dominikanów na warszawskim Służewie. 18 osób, w tym 9 kobiet i 9 mężczyzn, rozpoczęło 10 września formację jako świeccy Zakonu Kaznodziejskiego.

Obrzęd obłóczyn poprzedziła Msza święta sprawowana w kościele św. Dominika w Warszawie pod przewodnictwem o. Dariusza Kantypowicza OP, promotora świeckich dominikanów.

Jako świeccy – niegdyś zwani tercjarzami – nowi kandydaci zostali włączeni do Zakonu Kaznodziejskiego. Na znak tej przynależności z rąk przełożonej Rady Prowincjalnej świeckich dominikanów Małgorzaty Mazur otrzymali szkaplerz. Dla świeckich ma on formę medalika ze św. Dominikiem i Matką Bożą Różańcową.

– Wraz z przyjęciem tego szkaplerza, zostaliście przyjęci do Rodziny Dominikańskiej, abyście w duchu i charyzmacie zakonu mogli usilnie służyć Chrystusowi i jego Kościołowi. Dopuszczam was do udziału we wszystkich dobrach duchowych całego Zakonu św. Dominika – potwierdził znaczenie tych swoistych obłóczyn o. Dariusz Kantypowicz OP. Następnie przełożona Rady Prowincjalnej wręczyła nowym świeckim Zakonu Kaznodziejskiego regułę, by „przez jej wierne zachowywanie stali się jeszcze bardziej uczniami Chrystusa”.

Każdy z 18 członków fraterni otrzymał też swojego patrona, który – jak zapewniła Małgorzata Mazur – będzie go wspierał swoim orędownictwem. W gronie tym znaleźli się m.in. święci dominikańscy: św. Jacek Odrowąż, bł. Czesław, bł. Joanna – matka św. Dominika, bł. Jordan z Saksonii i inni.

Fraternia jest wspólnotą osób świeckich stanu wolnego lub małżonków, które odczytały jako swoje powołanie życie duchowością dominikańską i wcielają w życie cztery jej filary: liturgia, wspólnota, studium i apostolstwo oraz żyją według Reguły świeckich dominikanów.

Jak wskazuje ich reguła: „Za przykładem św. Dominika, św. Katarzyny Sieneńskiej wzmocnieni braterską wspólnotą dają szczególne świadectwo swojej wiary, wsłuchują się w potrzeby ludzi swoich czasów i oddają się służbie prawdy”. Zwracają oni szczególną uwagę na cele stojące przed działalnością apostolską Kościoła, szczególnie zaangażowani w okazywanie autentycznego miłosierdzia wobec wszystkich form cierpienia, w obronie wolności i szerzenie sprawiedliwości i pokoju. Do istoty powołania dominikańskiego należy również troska o jedność chrześcijan i dialog z niechrześcijanami oraz niewierzącymi – czytamy w regule.

Świeccy dominikanie w łączności z całym Zakonem Dominikańskim odmawiają jutrznię i nieszpory, uczestniczą we Mszy świętej i odmawiają różaniec. Ważnym elementem ich formacji jest studium Pisma świętego, dokumentów Kościoła, literatury teologicznej i duchowej.

W zależności od potrzeb i możliwości tercjarze w różny sposób włączają się w apostolstwo Kościoła i Zakonu Kaznodziejskiego. Pełnią posługę charytatywną, animują spotkania modlitewne, współorganizują Dominikańską Szkołę Wiary oraz angażują się w różne dzieła klasztorów i parafii, przy których się spotykają. Także indywidualnie, na różne sposoby, dają świadectwo swojej wiary np. poprzez publikacje, pomoc w liturgii czy dzieła miłosierdzia.

W Polsce działa obecnie 25 fraterni świeckich dominikanów.

awo / mz

Za: www.ekai.pl