Home Wiadomości Nowa kaplica w Kiełpinie, u Misjonarzy M.B. Pocieszenia

Nowa kaplica w Kiełpinie, u Misjonarzy M.B. Pocieszenia

Redakcja

W niedzielę 21 stycznia Ks. Kard. Kazimierz Nycz pobłogosławił nową kaplicę Misjonarzy M.B. Pocieszenia (Consolata).

Od 1 listopada 2013 r. w Kiełpinie (diecezja warszawska), mieszkają Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia. Do dzisiaj jest to jedyna wspólnota Zgromadzenia w Polsce. Ma charakter międzynarodowy, liczy bowiem 4 misjonarzy pochodzących z 3 różnych kontynentów (Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej),a z 4 krajów, mianowicie z Włoch, Etiopii, Argentyny i Tanzanii. Zgromadzenie założone w roku 1901 przez Bł.Józefa Allamano w Turynie, we Włoszech, liczy dzisiaj ok. 1000 Misjonarzy (kapłanów i braci), pracujących w 28 krajach na świecie.

Misjonarze w Polsce zajmują się animacją i formacją misyjną w różnych formach i instytucjach. Prowadzą rekolekcje w parafiach, seminariach duchownych , uczestniczą w dniach skupienia dla grup młodzieżowych ,organizują pielgrzymki (np. grupa “srebrna” warszawska). Tu gdzie mieszkają, w Kiełpinie, przy swoim misyjnym domu prowadzą pracę duszpasterską. Ta posługa była prowadzona już wcześniej,kiedy w tym miejscu zamieszkiwali Ojcowie Sercanie (Biali). Już w tamtym czasie wierni ,za zgodą J.E.Kardynała Glempa, gromadzili się w tym miejscu na niedzielnej Eucharystii . W roku 2013, po zmianie gospodarzy tego miejsca, nowi jego mieszkańcy, Misjonarze M.B. Pocieszenia, podjęli decyzję kontynuacji dotychczasowych form duszpasterstwa, odprawiając niedzielne Msze św. i nabożeństwa. Wszystko odbywało się dalej w namiocie, w ogrodzie Wspólnoty, w warunkach prawdziwie misyjnych. Po latach okazało się, że dotychczasowy namiot jest do wymiany, i tu zrodził się pomysł, by zbudować coś lepszego, trwalszego i cieplejszego …

Taka jest krótka historia prowadząca nas do nowej kaplicy.

Nowa Kaplica kontynuując wcześniejsze tradycje tego miejsca, niesie w sobie bogactwo nowych treści i tematów.                                                                                                    

Znajdują w niej miejsce relikwie 4 wspaniałych postaci Kościoła, świętych z Piemontu (z Włoch). Bł.Józefa Allamano (1851-1926) – założyciela Zgromadzenie M.B.Pocieszenia, Jego wujka św. Józefa Cafasso (1811-1860), św. Jana Bosko (1815-1888) i św. Dominika Savio (1842-1857). To co łączy ich, to nie tylko miejsce pochodzenia (wszyscy urodzili się w tej samej wiosce Castelnuovo ,pod Turynem), ale i wzajemne kontakty. Św. Józef Cafasso, brat mamy założyciela Misjonarzy, był spowiednikiem i Ojcem duchownym św. Jana Bosko. Bł. Józef Allamano, jako dziecko uczęszczał do Oratorium i Gimnazjum w Valdocco , którego dyrektorem był św. Jan Bosko, w tym też czasie wychowankiem Oratorium był wcześnie zmarły (15 lat) św. Dominik Savio.

Nad ołtarzem patronuje ikona M.B. Częstochowskiej.   Historia tej pięknej kopii jest na tyle ważna, że przywędrowała do naszej kaplicy wraz z jej gospodarzami. W 2008 roku, kiedy Misjonarze M.B. Pocieszenia zakończyli pierwsze swoje rekolekcje na Jasnej Górze, ówczesny jej Przeor O.Roman Majewski, poznając nowe Zgromadzenie na polskim gruncie, postanowił obdarować je, tą właśnie ikoną. Nowa kaplica wydaje się być miejscem, na które czekał ten obraz.

Miejsce centralne naszej kaplicy, ołtarz główny –   i jego historia. To prosty stół, przy którym w sierpniu 1980 roku, bł. ks. Jerzy Popiełuszko sprawował Eucharystię dla strajkujących hutników. Pan Jan Radomski, który wówczas pracował jako stolarz na hucie, schował go, przetrzymał, a będąc sąsiadem wspólnoty, postanowił z całą rodziną obdarować nim naszą Misyjną kaplicę.

Podczas Mszy świętej   ojcowie Misjonarze razem z licznie zgromadzonymi wiernymi dziękowali ks. Arcybiskupowi za przyjęcie do Archidiecezji warszawskiej przed 10 laty.

Dalsze relacje i zdjęcia można znaleźć na stronie www.coinsolata.pl.

Za: o. Luca Bovio imc

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda