Nowa książka: Alfabet cystersko-franciszkański

Dwóch młodych mężczyzn. Mnich i zakonnik. Różne kolory habitu. Dwie Reguły. Odmienne zwyczaje. Łączy ich Ewangelia i wspólny dach. Dziesiątki pytań i liczne próby znalezienia odpowiedzi. Biznes, historia, formacja, milczenie, lęk, klauzura, zaufanie – to kilka z tematów, które znalazły rozwinięcie w wydanej właśnie książce „Słowo pokoju. Alfabet cystersko-franciszkański”.

Mamy przyjemność zaprezentować książkę, która jest nowatorskim pomysłem na rynku wydawniczym. Publikacja powstała jako owoc dyskusji między młodymi braćmi – cystersem i franciszkaninem, zamieszkującymi wspólnie w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych w Katowicach.

Autorzy, Bruno Paterewicz, cysters z Wąchocka i Symeon Masarczyk, franciszkanin z Katowic-Panewnik, swojej książce nadali formę alfabetu. Dwadzieścia trzy hasła, zaczynające się na jego kolejne litery, zapełnili treścią, która będąc mocno osadzona w duchowości konkretnego zakonu, jest pełna indywidualnych intuicji, dystansu i humorystycznych anegdot.

Niemałym atutem są umieszczone w książce rysunki, które z przymrużeniem oka obrazują wspólne, seminaryjne życie. „Słowo pokoju” pozwala na podstawowe zapoznanie się z dwoma zakonami. Czyni to w sposób dotąd niespotykany, prezentując ciekawy i prosty w odbiorze dwugłos.

Zamiast wstępu autorzy umieścili dwa listy. Poniżej prezentujemy ich fragmenty.

„Wiele godzin spędziliśmy na rozmowach w stylu: a dlaczego cystersi to, a franciszkanie tamto? Nie zabrakło sporów i interesujących polemik. Cieszę się, że wówczas nie poprzestawaliśmy na zwyczajowym „zawsze tak było”, lecz szliśmy dalej, zgłębiając temat. Dwadzieścia trzy hasła zaczynające się na kolejne litery alfabetu stały się naszą formą, którą stopniowo zapełnialiśmy treścią. Wyszedł z tego cystersko – franciszkański alfabet, który ma pomóc Tobie i mnie we wzajemnym poznaniu, zrozumieniu i akceptacji!”.

z listu brata Bruno

„Ostatecznie okazuje się, że nam – braciom mniejszym – przyszło zmierzyć się nie tyle z tym co Wasze, ale – ku zaskoczeniu nas samych – z tym, co stanowi naszą prozaiczną codzienność, a dzięki Waszej obecności nabrało nowych kolorów, nowego znaczenia! Dzięki różnicom doceniamy wartości, które tworzą naszą unikalną jakość. Koniecznym więc było, by w obliczu sporów, polemik, zażartych dyskusji usiąść spokojnie i obdarować się nawzajem słowem pokoju”.

z listu brata Symeona


Książka jest dostępna w cysterskich opactwach w Polsce oraz w sekretariacie WSD OFM w Katowicach-Panewnikach.

W Wąchocku książkę można nabyć w klasztornym kiosku i na furcie, lub pisząc na adres email: [email protected]

tytuł: Słowo pokoju

podtytuł: Alfabet cystersko-franciszkański

wydawca: U.P.Z.P. „Dorand” T.S. Cisek

ISBN: 978-83-61347-65-1

rok wydania: 2011

oprawa: miękka z zakładkami

ilość stron: 154


Za: www.wachock.cystersi.pl