Home WiadomościZ kraju Nowa książka REFA: Czyńcie Ziemię kochaną!

Nowa książka REFA: Czyńcie Ziemię kochaną!

Redakcja

Jej tytuł wyjaśnia wiele: „Czyńcie Ziemię kochaną! Ekologia integralna w perspektywie franciszkańskiej”. Powstawała w roku Laudato si’ w 40 lecie powstania REFA i zawiera mocny franciszkański głos w wielu ważnych kwestiach ekologicznych i klimatycznych.

Od 24 maja 2020 r. trwa w Kościele ROK LAUDATO SI’, ogłoszony w trakcie obchodów piątej rocznicy ekoencykliki papieża Franciszka. Wspólnoty chrześcijańskie zostały zaproszone do współtworzenia oddolnego ruchu ekologii integralnej oraz wyruszenia w drogę w kierunku trwale zrównoważonego rozwoju, prostego stylu życia, neutralności klimatycznej i ograniczenia zaangażowania w inwestycje związane z wydobyciem paliw kopalnych. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA te zadania realizuje od 40 lat, ostatnio szczególnie mocno w ramach Szkoły Liderów Ekologii Integralnej. Promujemy idee Patrona Ekologów, ekologii integralnej i tworzymy franciszkańską narrację w kwestiach ochrony przyrody, środowiska, klimatu, ekologicznego i odpowiedzialnego stylu życia oraz solidarności wobec kolejnych wyzwań i kryzysów. 

Ta książka jest o tym, jak to wygląda w praktyce. Jakimi kierujemy się ideami i jakie podejmujemy działania. Pokazujemy je również poprzez prostotę publikacji w miękkiej okładce, wydrukowaną na ekologicznym papierze, bez specjalnych zdobień, bez utwardzania okładki, bez zabezpieczeń folią. I bez dodatkowych wersji próbnych…

Licząca 152 strony książka pod redakcją o. Stanisława Jaromiego zaczyna się od pokazania historii 40 lat REFA poprzez liczne ilustracje, grafiki i zdjęcia. Dalej mamy kilka tekstów prezentujących współczesne oblicze Ruchu i jego projekty w tym Szkołę Liderów Ekologii Integralnej. Zasady leadership w życiu patrona ekologów omawia o. Bogdan Kocańda OFMConv, o współczesnym przywództwie w służbie ekologii piszą liderzy REFA Emilia Ślimko i Patryk Białas. Anna Bednarek przedstawia projekt Bożego Rolnictwa a Krzysztof Mączkowski „Drzewo Franciszka”. Ks. Marek Wittbrot w tekście „Ekologiczne repetytorium” recenzuje książkę „Boska Ziemia” a Piotr Wojciechowski prezentuje myślenie encykliki Fratelli tutti. Ważny „Pakt z Asyżu” prezentujemy słowami samego papieża Franciszka.

Myślenie według chrześcijańskiej ekologii pokazują teksty o. Radosława Kramarskiego OFMConv (z perspektywy biblijno-patrystycznej), Fryderyka Hunia (słowami filozofa) oraz o. Stanisława Jaromiego OFMConv, który wskazuje na dialogiczny i mediacyjny potencjał ekologii integralnej. Kontrowersje „Ekologia według lewicy i Kościoła” omawia Tomasz Benda i pyta co nas łączy a co dzieli? Szeroko prezentujemy wyniki ankiety REFA na Rok Laudato si’ nt. obecności ekologii w Kościele oraz często zachęcamy do modlitwy prezentując współczesne teksty religijne, w tym z encyklik Laudato si’ i Fratelli tutti.
Zapraszamy do lektury… Zamówić ją można w wydawnictwie Bratni Zew https://bratnizew.pl/czyncie-ziemie-kochana,3,2983,3028  (w Tygodniu Laudato si’ w promocji!).

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda