Home WiadomościZ kraju Nowa Parafia Klaretyńska

Nowa Parafia Klaretyńska

Redakcja

Niezmiernie miło jest nam podzielić się radością, powodowaną faktem, że z dniem 1 lipca bieżącego roku Polska Prowincja Misjonarzy Klaretynów wzbogaci się o nową zakonną placówkę. Będzie nią, jak ogłoszono na oficjalnej stronie Diecezji Płockiej, parafia oraz nowy dom zakonny w Płocku.

Poniżej prezentujemy pełny tekst komunikatu podpisanego przez Wikariusza Generalnego Diecezji Płockiej Biskupa Mirosława Milewskiego:

„Uprzejmie informuję, że po uprzednim zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej, Biskup Płocki Piotr Libera podjął rozmowy ze Zgromadzeniem Misjonarzy Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy (Misjonarze Klaretyni), dotyczące powierzenia temu Zgromadzeniu placówki duszpasterskiej na terenie naszej diecezji. W ich wyniku Biskup Płocki zdecydował, że z dniem 1 lipca 2019 roku Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów podejmie posługę duszpasterską w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku”.

Parafia pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Płocku należy do Dekanatu Płockiego Zachodniego. Powstała ona 18 października 1975 roku, jednak historia samego kościoła jest o wiele starsza. Otóż obecny kościół parafialny pw. św. Dominika został wybudowany w XIII w. (konsekrowany w r. 1234) wraz z klasztorem oo. dominikanów, którzy zostali wtedy sprowadzeni do Płocka przez (znanego ze sprowadzania zakonów) księcia Konrada Mazowieckiego. Dominikanie zostali usunięci w 1804 r. w czasie kasaty zakonów w ewangelickich Prusach.

Parafia mieści się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 16 i położona jest na terenie Parku Rybaki na wysokim brzegu Wisły. Liczy obecnie ponad 4000 mieszkańców. Ciekawostką jest fakt, że obecnie budynki podominikańskie dzielone są z prawosławną Parafią Przemienienia Pańskiego, co będzie stanowić okazję do działań ekumenicznych.

Zobacz: Komunikat na stronie Diecezji Płockiej, a także w Gościu Niedzielnym.

Za: www.klaretyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda