Home WiadomościZ kraju Nowe Statuty prowincjalne krakowskich franciszkanów

Nowe Statuty prowincjalne krakowskich franciszkanów

Redakcja

W piątek 11 czerwca 2021 r. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia zakończyła się nadzwyczajna kapituła Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Polsce. Bracia kapitulni większością kwalifikowaną przyjęli nowe Statuty prowincjalne.

Prowincjał br. Marian Gołąb prosił braci, aby byli ambasadorami tego dokumentu, przyjętych jego zapisów, ustaleń, ale jednocześnie przypomniał, że nadrzędnym celem ma być wprowadzenie ich w życie i realizowanie na co dzień.

Wyższy przełożony podziękował wszystkim braciom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tej kapituły, a w sposób szczególny br. Kazimierzowi Malinowskiemu, który podjął się ogromnego wysiłku stworzenia roboczej wersji tekstu i koordynowania pracami nad nowymi Statutami.

W zebraniu oprócz ministra prowincjalnego z jego definitorium oraz delegatów uczestniczyli również: definitor generalny ds. Federacji Europy Środkowo-Wschodniej (FEMO) i kustosze prowincjalni z Boliwii, Słowacji i Ukrainy.

Gościnnie na spotkanie z braćmi kapitulnymi przybył o. bp Stanisław Dowlaszewicz OFMConv z Boliwii, który przewodniczył mszy św. ku czci błogosławionych misjonarzy-męczenników Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka w dniu ich liturgicznego wspomnienia (7 czerwca) oraz wygłosił okolicznościowe kazanie.

W ostatnim dniu obrad z braćmi połączył się online minister generalny Zakonu o. Carlos Trovarelli.

Najwyższy przełożony zakonny, podobnie jak w zeszłym roku, z uznaniem mówił o krakowskiej prowincji. Tym razem w swoim przesłaniu do braci wskazał na trzy słowa: proroctwo, matka i braterstwo.

Minister generalny wyraził przekonanie, że w roku 30-lecia śmierci męczeńskiej bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka Pan Bóg zaprasza braci z tej jurysdykcji do tego, aby jeszcze bardziej się otworzyli na coś nowego, proroczego; aby przemyśleli swoją obecność, zaangażowanie w obliczu wyzwań współczesnego świata, tak w Polsce, jak i na świecie, zwł. na misjach.

„Jesteście prowincją matką dla wielu rzeczywistości (…). Jesteście tak rozległą prowincją, że jesteście wezwani do tego, aby być matką dla wielu narodów (…); aby być braćmi dla wielu ludów, wśród których pracujecie” – podkreślał z całą mocą.

Przy okazji o. Carlos Trovarelli wspomniał niedawną wizytę w misji w Ugandzie, która zrobiła na nim ogromne wrażenie. Nie ukrywał, że chciałby poznać jeszcze inną misję tej prowincji i publicznie wyraził pragnienie przyjazdu na Ukrainę. Temat natychmiast podchwycił obecny na sali przełożony kustodii ukraińskiej. „Gorąco zapraszamy. Nie możemy się doczekać” – powiedział br. Stanisław Kawa.

Na zakończenie kapituły br. Marian Gołąb zawierzył Prowincję i wszystkich jej braci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda