Home WiadomościZ kraju Nowenna – powołanie Maryi, a moje powołanie

Nowenna – powołanie Maryi, a moje powołanie

Redakcja

Na Jasnej Górze trwa nowenna przez uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej, przypadającą 26 sierpnia. Codzienne wieczorne Msze św. na jasnogórskim Szczycie są duchowym przygotowaniem do zbliżającego się święta. Przez dziewięć kolejnych wieczorów, o godz. 18.30 odprawiana jest Eucharystia nowennowa z kazaniami, które głosi w tym roku ks. Artur Ważny, egzorcysta, rekolekcjonista, publicysta i ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej. Tytuł tegorocznych rozważań to „Maryja, nauczycielka rozeznawania powołania”.

Pierwszej Mszy św. nowennowej w poniedziałek, 17 sierpnia przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na Eucharystii zebrali się przedstawiciele siedmiu częstochowskich parafii, którzy według planu duszpasterskiego w tym dniu uczestniczą w nowennie, a byli to wierni z parafii: św. Franciszka z Asyżu, Nawrócenia św. Pawła, NMP Wspomożenia Wiernych, św. Józefa Oblubieńca NMP, św. Jana Chrzciciela, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Kaspra del Bufalo. Przybyli proboszczowie i kapłani z poszczególnych parafii, a także paulini na czele z generałem o. Arnoldem Chrapkowskim oraz przeorem Jasnej Góry o. Samuelem Pacholskim.

Wszystkich zebranych witał w imieniu Jasnej Góry o. Marcin Ciechanowski, podprzeor klasztoru jasnogórskiego.

„Rozpoczyna się dziś nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Nowenna, 9 dni, taki wielodniowy szturm do nieba. I mamy szansę, i jesteśmy zaproszeni wszyscy tu dziś, i przez 9 dni, aby być razem z Bogiem i jego Matką – mówił o. Ciechanowski – Jesteśmy pokoleniem dość rozpędzonym, czekamy, jak mówił papież Franciszek na natychmiastowy efekt. Ale czy potrafimy się dziś zachwycić taką żmudną, długą formą szturmu do nieba? Aż przez 9 dni będziemy spotykać się z Tym, którego tak kochamy, z Bogiem i z Jego Matką. (…) konsekwentnie, dzień po dniu, szturmować niebo wspólnotowo. Do tego zaprosił nas Bóg, aby szturmować mury swoich grzechów, wad, aby wejść do nieba”.

O. Ciechanowski przedstawił sylwetkę tegorocznego rekolekcjonisty ks. Artura Ważnego: „Jest ojcem duchownym kapłanów diec. tarnowskiej, autorem kilku książek dla młodzieży, wiele lat przewodniczył Wydziałowi ds. Nowej Ewangelizacji w Kurii Tarnowskiej, przez 10 lat był duszpasterzem akademickim ‘Tratwa’, opiekował się także wspólnotą ‘Abraham i Sara’, czyli małżeństwami oczekującymi potomstwa. Od 10. lat pełni również posługę diecezjalnego egzorcysty, ale nade wszystko jest cenionym rekolekcjonistą, przyjacielem młodych ludzi”.

„Zjednoczeni na modlitwie wkraczamy na drogę zdobycia przez Maryję szczególnych świadków – św. Jana Pawła II w 100. rocznicę urodzin, i kard. Stefana Wyszyńskiego, o którego beatyfikację kołatamy od 28 maja, od rocznicy Jego przejścia do Domu Ojca – mówił na początku Mszy św. abp Wacław Depo – Dlatego ta nasza modlitwa winna być nabrzmiała modlitwą o Ducha Świętego, ażebyśmy przez Maryję weszli głębiej w tajemnicę Chrystusa i Jego Kościoła”.

Na początku homilii ks. Artur Ważny przywołał fragment Ewangelii wg św. Łukasza o zwiastowaniu Maryi, który będzie towarzyszył rozważaniom 9. dni nowenny.

„Pierwszy raz w historii ludzkości człowiek zgodził się w pełni na Bożą wolę. W Maryi tak się stało. Nawet ci wielcy jak Abraham, Salomon, Dawid, wybierali często swoją wolę, nie do końca zgadzali się z wolą Bożą – mówił ks. rekolekcjonista – Odpowiedziała ‘fiat’, amen. Podobno Niebo odetchnęło z ulgą, bo stała się rzecz większa niż stworzenie świata, ponieważ przy stworzeniu świata nikt Bogu nie przeszkadzał, Jego wola w pełni się wypełniała. Ale przy Dziele Odkupienia, który miał rozpocząć, potrzebował zgody człowieka, potrzebował zgody Maryi. I Ona tę zgodę wyraziła. Wreszcie człowiek w Niej stał tym, kim miał być – w pełni obrazem Boga”.

„Chciałbym, abyśmy w czasie tej nowenny popatrzyli, w jaki sposób Maryja zgodziła się na Bożą wolę, w jaki sposób ‘Słowo stało się Ciałem’ w Niej, ponieważ mamy robić to samo w naszym życiu, mamy przyjmować Boże zwiastowanie, oznajmienie Jego woli, mamy ją rozeznawać, a potem ją stosować w naszym codziennym życiu. Chcemy się tego od Niej uczyć” – mówił ks. Artur Ważny. „Jak to robić?” – pytał kaznodzieja (odpowiedzi w kolejnych kazaniach nowennowych).

W dniach nowenny Msze św. z kazaniami transmitowane są na falach Radia Jasna Góra oraz na kanale YouTube Jasnej Góry (pierwsza Msza św. nowennowa – www.youtube.com

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda