Home WiadomościZ kraju Nowy dyrektor i zarząd misji krajowych sercanów

Nowy dyrektor i zarząd misji krajowych sercanów

Redakcja

sercanie-plKs. Zdzisław Płuska SCJ został nowym dyrektorem misji krajowych księży sercanów. O jego wyborze na ten urząd zdecydowali zgromadzeni na zjeździe w Warszawie misjonarze i rekolekcjoniści krajowi.

Doroczne spotkanie sercańskich misjonarzy i rekolekcjonistów krajowych, które odbyło się 27 września br. miało charakter wyborczy ze względu na kończący się czas kadencji dotychczasowego dyrektora ks. Tadeusza Gniewka SCJ. W głosowaniu nowym szefem grupy misyjnej został dotychczasowy wicedyrektor, ks. Zdzisław Płuska SCJ. Jest on w kolejności od 1947 r. dwunastym dyrektorem misji krajowych sercanów. Pierwszym był ks. Wincenty Turek SCJ.

W spotkaniu uczestniczył prowincjał ks. Wiesław Święch SCJ i wikariusz prowincjalny ks. Sławomir Knopik SCJ. W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii prowincjał podkreślił, że dzieło głoszenia Słowa jest zawsze służbą Chrystusowi, a prawda, która głoszą misjonarze powinna być żywa w nich samych. Zauważył, że fundamentem autentyczności w przepowiadaniu Słowa Bożego jest zawsze pokora i głęboko przeżyta wiara.

„Powołanie, którym obdarzył nas Pan, wymaga od nas wciąż nowej odpowiedzi. Jedno z najważniejszych wymagań naszego apostolstwa Jezus objawił w przypowieści o dobrym pasterzu, w słowach: „znam owce moje, a owce moje mnie znają”. Zapytajmy szczerze samych siebie: czy znamy ludzi, których mamy ewangelizować?” – dodał kaznodzieja, zaznaczając, że grupa rekolekcyjno-misyjna stanowi wyjątkową wspólnotę osób i nie jest wolna od różnych doświadczeń, które niesie życie i aby im sprostać, potrzeba osobistej jedności z Bogiem.
Oprócz wyboru nowego dyrektora i zarządu, zapoznano się z proponowaną nowelizacją statutu grupy oraz wysłuchano sprawozdań z minionego czasu prac rekolekcyjnych. Określono także plany pracy na najbliższą przyszłość.

Ks. Zdzisław Płuska pochodzi z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bełchatowie, (ur. 3.11.1965 r.) Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej, potem w Radomsku do technikum elektrycznego. Po maturze, w 1986 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Sercanów, w którym 24 września 1987 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1994 r. i pracował dwa lata jako wikariusz i katecheta w parafii Dobrego Pasterza w Lublinie. Następnie przez 12 lat był pracownikiem sekretariatu kontaktów z dobroczyńcami w stadnickim seminarium i i pełnił funkcję kapelana Hufca Podkrakowskiego ZHP. W tym czasie do 2009 r. prowadził stronę internetową Polskiej Prowincji Księży Sercanów. W 2008 r. został wikariuszem parafii św. Stanisława BM w Ostrowcu Świętokrzyskim Denkowie. Po roku zamieszkał w rektoracie sercanów w Glisnem będąc w grupie rekolekcyjno-misyjnej. Od trzech lat pełnił w niej funkcję wicedyrektora.

W nowym Zarządzie Misji i Rekolekcji Krajowych znaleźli się także: ks. Grzegorz Kurzaj (wicedyrektor), ks. Zenon Siedlarz (radny), ks. Józef Gaweł (radny)

Regularne zjazdy misjonarzy krajowych trwają od 1960 r., dzięki inicjatywie wieloletniego misjonarza ks. Stanisława Sidełki SCJ. Za jego kadencji dyrektora misji krajowych powstała także Rada Misyjna, będąca organem doradczym dyrektora.

W prowincji istnieje stała grupa misjonarzy i rekolekcjonistów, którzy na terenie Polski, ale także za granicą prowadzą różnorodne prace przepowiadania słowa Bożego. Oprócz charakterystycznych dla sercanów misji intronizacyjnych Serca Jezusowego, prowadzą w parafiach misje kanoniczne, Miłosierdzia Bożego, rekolekcje przed peregrynacją obrazu Jasnogórskiego, wizerunku Jezusa Miłosiernego i relikwii św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II oraz nawiedzenia relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque. Głoszą także rekolekcje adwentowe, wielkopostne, dla kapłanów, osób konsekrowanych, rekolekcje szkolne, ewangelizacyjne, powołaniowe, wakacyjne, dla młodzieży oraz dni skupienia. W posłudze misyjno-rekolekcyjnej zaangażowanych jest kilkunastu księży spoza ścisłej grupy misjonarzy.

W przyszłym roku minie 75 lat od pierwszych rekolekcji parafialnych, jakie wygłosił w Raciborowicach ks. Wincenty Turek i 70 lat od pierwszych misji intronizacyjnych Serca Jezusowego, które przeprowadził w Opatówku k. Kalisza. 70 lat temu ks. Wincenty Turek został mianowany pierwszym dyrektorem Misji i Rekolekcji Krajowych i w tym roku formuje się grupa misjonarzy i rekolekcjonistów, podejmujących regularne prace apostolskie przepowiadania słowa Bożego.

Więcej (zdjęcia) na: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda