Home WiadomościZ kraju Nowy Targ: spotkanie z Jackiem Hajnosem OP pod hasłem “Katolipa – kicz a sztuka sakralna”

Nowy Targ: spotkanie z Jackiem Hajnosem OP pod hasłem “Katolipa – kicz a sztuka sakralna”

Redakcja

W ramach cyklu “Mam Wam coś do powiedzienia” w nowotarskiej Galerii Sztuki BWA Jatki w Nowym Targu 28 października odbyło się spotkanie z Jackiem Hajnosem OP, które zatytułowane było “Katolipa – kicz a sztuka sakralna”.

Na początku spotkania wszystkich gości przywitała Anna Dziubas, kierownik nowotarskich “Jatek”. Dominikanin Jacek Hajnos, który pochodzi z Nowego Targu wyjaśnił, że kicz to pojęcie nieokreślone i wieloznaczne. – Na pewno kicz wartościuje nasz stosunek do określonych utworów artystycznych. Niezależnie od konkretnych upodobań nikt, kto używa słowa kicz, nie przypisuje mu pozytywnych wartości estetycznych – zaznaczył Jacek Hajnos.

Dominikanin, za Abrahamem Molesem przytoczył pięć zasad rządzących kiczem. – Składa się na nie: niedostosowanie, kumulacja, syntezja, przeciętność i komfort. Odwołując się choćby do niedostosowania, to wystarczy zobaczyć co najlepiej sprzedaje się z dewocjonaliów w znanych polskich sanktuariach, np. Matka Boża z odkręcaną głową czy postać Jana Pawła II pływająca między kwiatami, a nawet talerz z jego wizerunkiem – zaznaczył brat Hajnos.

Podczas spotkania zakonnik zaprosił publiczność do podzielenia się refleksją dotyczącą omawianego tematu. – Na pewno jest potrzeba, by księża w czasie swojej formacji mieli więcej zajęć z historii sztuki, bo oni potem nie wiedzą jak cenne i ważne są obiekty sakralne, którymi kierują. Mam na myśli także wnętrza kościołów – zaznaczyła Beata Zalot, dziennikarka “Tygodnika Podhalańskiego”. Głos zabrali także podhalańscy publicyści, m.in. Maciej Pinkwart. On z kolei podniósł kwestię pomników papieskich i ich jakości.

Jacek Hajnos jest artystą, grafikiem, malarzem, działaczem społecznym oraz koordynatorem projektów artystycznych. Zasłynął m.in. z portretowania osób bezdomnych. Pochodzi z Nowego Targu, ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Krakowie oraz filozofię na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Był prezesem Katolickiego Centrum Kultury. Jacek Hajnos założył ogólnopolską wspólnotę i stowarzyszenie Vera Icon. Jest w trakcie formacji w zakonie oo. dominikanów, studiuje teologię w Kolegium Dominikańskim w Krakowie.

Spotkanie z cyklu: Mam Wam coś do powiedzenia, dofinansowane było ze środków Gminy Miasta Nowy Targ.

jg / Nowy Targ
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda