Home WiadomościZ kraju Nuncjusz u dominikanów

Nuncjusz u dominikanów

Redakcja

Grzech i słabość są częścią naszego życia i  nie pozostaje nam nic innego, jak  uczepić się różańca – mówił arcybiskup Celestino Migliore w kościele dominikanów na stołecznym Służewie.

Nuncjusz apostolski odprawił mszę świętą, która była głównym punktem Czwartego Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej. Dzień odbywa się tradycyjnie w pierwszą sobotę października w kościele Świętego Dominika – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

W homilii abp Migliore podkreślił, że Kościół od wielu wieków uczy nas modlitwy na różańcu. „Niektórym może wydawać się ona anachronizmem czy automatyczną recytacją, ale tych, którzy odkryli jej głębię, potrafi prowadzić na cudowne głębiny, w nowy świat komunii z Bogiem” – powiedział nuncjusz papieski.

„Wypowiadane wielokrotnie »Ave Maria« jest jak drogowskaz, który prowadzi do celu. Grzech i słabość są częścią naszego życia i  nie pozostaje nam nic innego, jak  uczepić się różańca.  Słowa, powtarzane z uczuciem, przemieniają nasze serca i umysły. Modląc się sercem, otwieramy się na dzieło zbawienia, które otwiera nam Chrystus. W dniu Sądu Ostatecznego ocalą nas Matka Boża i święci, jeśli sami  będziemy się o to starać za życia” – dodał abp Migliore.

Po mszy kapłani oraz wierni udali się do kaplicy Matki Bożej Żółkiewskiej, gdzie przed ikoną Niepokalanej Królowej Różańca proboszcz parafii, o. Witold Słabig, w obecności abpa Migliore, zawierzył dominikańską parafię i stolice opiece Maryi.

Do uczestników uroczystości nadesłał telegram kard. Kazimierz Nycz, który kilka lat temu namówił służewskich dominikanów do organizowania Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej.

„Modlitwa różańcowa była, jest i zawsze będzie proponowaną przez Kościół szkołą prawdziwej wiary opartej na niewyczerpanym bogactwie Ewangelii. Różaniec jest dla każdego katolika duchową szkołą, gdyż za przewodnika i nauczyciela rozważań Bożej Prawdy obiera Tę, która najpełniej przyjęła i wypełniła Słowo Boże – Matkę Zbawiciela” – napisał metropolita warszawski.

Ojcom dominikanom kardynał życzył „dalszego, niegasnącego zapału budowania Różańcowego Sanktuarium na Służewie oraz miłości i wytrwałości w uczeniu wiernych Archidiecezji Warszawskiej sztuki różańcowej modlitwy”.

Organizowany od 2010 roku w pierwszą sobotę października Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej ma umożliwić wiernym archidiecezji warszawskiej odnowienie czci dla Matki Bożej, oddawanej przez różaniec. Modlitwę tę rozpropagowali w średniowieczu bracia z Zakonu Kaznodziejskiego.

Anna Dziemska / jg, sz, dominikanie.pl / fot. P. Barczuk / kn

Więcej (zdjęcia) na: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda