Home WiadomościZ kraju O. Aleksander Drogoś CSsR uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

O. Aleksander Drogoś CSsR uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Redakcja

O. Aleksander Drogoś CSsR został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył wojewoda małopolski p. Ryszard Pagacz. Nadanie odznaczenia odbyło się 8 grudnia 2022 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy Zdrój. Ojcu Aleksandrowi serdecznie gratulujemy!

O. Aleksander Drogoś, lat 89, pracował jako duszpasterz, a następnie jako misjonarz ludowy. Pełnił funkcje przełożonego oraz proboszcza w róznych naszych redemptorystowskich parafiach i wspólnotach.

Podczas pobytu w Warszawie, z jego inicjatywy, podziemia kościoła św. Klemensa na Woli zostały udostępnione dla działalności ludzi związanych z Solidarnością. Współdziałał również w tworzeniu opozycyjnej Grupy „Wola”.

Posługiwał także na Białorusi jako kapelan sióstr zakonnych oraz proboszcz parafii w Wołpie. W swojej działalności kładł duży nacisk na wolność człowieka, wspierał także Polaków w kultywowaniu narodowego języka wśród dzieci i młodzieży o polskich korzeniach. W swoich kazaniach zawsze wskazywał na takie wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego. Otrzymują go Ci, którzy od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności i kulturowej tożsamości.

o. Łukasz Drożak CSsR, Tuchów


Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na  pamiątkę  stulecia  odrodzenia  Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w  1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej  tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w  latach 2018–2021. Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez:

1) pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,

2) walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,

3) aktywną działalność zawodową i społeczną,

4) twórczość naukową, literacką i artystyczną

– przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w  tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

(prezydent.pl)

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda