Home WiadomościZ kraju O. Jacek Dubel CSsR koordynatorem forum współpracy środowisk ewangelizacyjnych z KEP

O. Jacek Dubel CSsR koordynatorem forum współpracy środowisk ewangelizacyjnych z KEP

Redakcja

Rekolekcje w Zembrzycach 19-22 lutego 2017

Powstało Forum Współpracy między wspólnotami ewangelizacyjnymi a Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji – to jeden z efektów spotkania środowisk ewangelizacyjnych z całego kraju, które odbyło się w podwarszawskich Laskach. Jego koordynatorem został redemptorysta, o. Jacek Dubel z Krakowa. Wspólnoty ewangelizacyjne muszą zmierzyć się z nieufnością ze strony niektórych środowisk w Kościele – stwierdził abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Spotkanie zorganizowane 5 listopada 2018 r. w domu rekolekcyjnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża rozpoczęło się obradami Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przedstawił relację z Synodu Biskupów i podzielił się spostrzeżeniami na temat towarzyszenia młodym w obecnym czasie.

W dalszej części obrad Zespół podjął decyzję o udzieleniu poparcia dla inicjatywy nadania Jose H. Prado Floresowi doktoratu Honoris Causa KUL, ks. Artur Godnarski, przedstawił obszerną relację z zakończonego w październiku III modułu III Edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów (OSE), który odbył się w Krakowie. Przedyskutowano też szeroko sposób rekrutacji kandydatów na kolejną edycję OSE oraz za namową abpa Rino Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji Rrozmawiano też o możliwości otwarcia się z ofertą OSE na inne kraje. Podjęto także decyzję, o przeniesieniu OSE z Krakowa do Porszewic w diecezji łódzkiej.

Podczas spotkania omówiono szczegółowy plan ogólnopolskich rekolekcji dla księży, które w Łodzi poprowadzi Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w dniach 23-26 kwietnia 2019 r. oraz międzyzakonnych rekolekcji dla sióstr w Laskach k. Warszawy. To spotkanie odbędzie się w dniach 30 stycznia-2 lutego 2020 r. Szczegóły i zapisy będą dostępne niebawem na stronie www.nowaewangelizacja.org.

Ważnym momentem obrad było sprawozdanie grupy roboczej nt prac przygotowawczych do V Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który będzie miał miejsce w Gnieźnie w dniach 24-27 października 2019 r. Kongres będzie odbywał się w dotychczasowym kluczu: rekolekcje – ewangelizacja. Tematem V Kongresu będzie rodzina w kontekście papieskiej adhortacji Amoris laetitia. Oprócz rekolekcji i konferencji przewidziane są różnego rodzaju warsztaty oraz piknik ewangelizacyjny dla rodzin.

W wyniku narastającej w ostatnim czasie popularności serwisu zwiedzeni.pl, którego twórcy posuwają się do opiniowania wielu środowisk związanych z nową ewangelizacją, została w ramach Zespołu KEP ds. NE powołana grupa robocza do przeanalizowania treści serwisu oraz sporządzenia opinii nt wiarygodności publikowanych w nim materiałów. Posiedzenie Zespołu zakończyło się omówieniem możliwości zorganizowania w roku 2019 Polonijnych Kongresów Nowej Ewangelizacji w USA i Kanadzie. Następne spotkanie planowane jest na luty 2019 r. w Łodzi.

Po obradach Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji rozpoczęło się spotkanie z przedstawicielami środowisk ewangelizacyjnych z całej Polski, podczas którego abp Grzegorz Ryś, podzielił się z uczestnikami doświadczeniem Synodu Biskupów, a ks. Artur Godnarski zaprosił do wzięcia udziału w IV edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów. Zbigniew Słup omówił przygotowania do V Kongresu Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie.

Najważniejszym momentem było wystąpienie Andrzeja Sionka, inicjatora powołania Ogólnopolskiego Forum Współpracy wspólnot z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Inicjatorzy podkreślają, że nie będzie to struktura a przestrzeń służąca wymianie doświadczeń. Na koordynatora Forum został powołany o. Jacek Dubel CSsR. „Przez ostatnie cztery lata mieliśmy dobry czas dla wspólnot.

Teraz przeżywamy doświadczenie krzyża, gdzie musimy zmierzyć się z nieufnością ze strony niektórych środowisk w Kościele – powiedział abp Ryś podsumowując spotykanie. – Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, to Kościół w Polsce będzie szedł równolegle z Kościołem powszechnym, czy też obok, żyjąc wszystkim, tylko nie tym czym żyje Kościół” – stwierdził metropolita łódzki. Zdaniem abp. Rysia szansą staje się stworzone przez Franciszka dla budowania relacji, a nie tworzenia struktur dla struktur. „W tę szansę wpisuje się też nasze Forum Współpracy” – wskazał przewodniczący zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda