O. Jan Wróblewski SVD o Muzeum imienia o. Mariana Żelazka SVD w Chludowie

Cała koncepcja jest ułożona w taki sposób, że wystawa rozpoczyna się od jego miejsca rodzinnego dlatego, że okazuje się, iż w całej jego sytuacji duchowej bardzo dużą rolę odegrała rodzina i środowisko rodzinne, z którego wyszedł – powiedział o otwarciu Muzeum im. o. Mariana Żelazka w Chludowie o. Jan Wróblewski SVD, rektor Domu Misyjnego w Chludowie, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W sobotę miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum imienia o. Mariana Żelazka SVD w Chludowie.

– Mieliśmy plany, żeby to zrobić na święto patronalne św. Stanisława Kostki, ale ksiądz biskup Szymon Stułkowski powiedział nam, że lepiej się to będzie wpisywało w Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, dlatego postanowiliśmy otworzyć w sobotę. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 Mszą święta koncelebrowaną pod przewodnictwem naszego prowincjała o. Sylwestra Grabowskiego. Homilię wygłosił nasz senior o. Kazimierz. W koncelebrze zgromadzili się współbracia oraz zaproszeni księża m.in. ksiądz Dawid Stelmach, delegat ks. abp. Stanisława Gądeckiego ds. misji na archidiecezje poznańską – mówił kapłan.

Później przeszliśmy pod budynek nowego muzeum – kontynuował.

– Gdzie odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Zabrał tam głos ks. biskup Szymon Stułkowski, przemawiał również nasz prowincjał oraz nasz dostojny gość o. prof. Piotr Nawrot, któremu jest odrobinę miejsca w tym muzeum poświęcone. Słowo wygłosił także przedstawiciel władz lokalnych Grzegorz Wojtera, wójt gminy. Po tych przemówieniach nastąpiło przecięcie wstęgi, otwarcie i poświęcenie muzeum. Na zakończenie był mały poczęstunek w stylu indyjskim – powiedział o. Jan Wróblewski.

Ekspozycje w nowo otwartym muzeum są ułożone chronologicznie tak, aby odwiedzający mogli zapoznać się z historią życia o. Mariana Żelazka SVD.

– Cała koncepcja jest ułożona w taki sposób, że wystawa rozpoczyna się od jego miejsca rodzinnego dlatego, że okazuje się, iż w całej jego sytuacji duchowej bardzo dużą rolę odegrała rodzina i środowisko rodzinne, z którego wyszedł. Kolejnym takim ważnym elementem, który ukształtował jego sylwetkę misyjną był pobyt w obozie koncentracyjnym w Dachau. Od tego momentu postanowił, że  O. To ewoluowało potem w bardzo wielką duchowość – podsumował werbista.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem o. Jana Wróblewskiego SVD można odsłuchać [tutaj].

Za: Radio Maryja