Home WiadomościZ kraju O. Janusz Sok CSsR: ten Park Pamięci Narodowej to szkoła, sanatorium, szpital dla naszych sumień

O. Janusz Sok CSsR: ten Park Pamięci Narodowej to szkoła, sanatorium, szpital dla naszych sumień

Redakcja

Ten Park Pamięci Narodowej – Bogu dzięki, że powstał – to jest taka szkoła, sanatorium, szpital dla naszych sumień, charakterów, dla naszych sytuacji, gdy nie bardzo wiemy, co zrobić, abyśmy zawsze rozumieli, że życie ma sens wtedy, gdy je oddajemy. Z wdzięcznością myślimy o tych wszystkich, którzy tam są wypisani, bo to nie są tylko martwe litery, to są historie ludzi, którzy stają się nam bardzo bliscy – powiedział o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, podczas uroczystej Mszy świętej sprawowanej z okazji otwarcia Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” w Toruniu.

W Toruniu odbyła się uroczystość Otwarcia Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głodź. Uroczystość transmitowały TV Trwam i Radio Maryja. 

W uroczystości udział brali m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wydarzenie rozpoczęło się ok. godz. 19.00 Eucharystią sprawowaną w toruńskim Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głodź, metropolita gdański.

Zgromadzonych gości przywitał Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Następnie Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Janusz Sok CSsR wręczył Srebrnego Orła 1920 roku m.in. przedstawicielom władz państwowych oraz innym osobom, które przyczyniły się do budowy powstającego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Polski Andrzej Duda. Odczytała go Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP.

– Pamięć o tych zwykłych-niezwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości. Ich wierność najwyższym ideałom, ich bohaterska postawa i tragiczna, często bardzo okrutna śmierć, jaką ponieśli za udzielaną pomoc, należą do najdonioślejszych doświadczeń całej ludzkości. Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Słowo do uczestników wygłosił również ordynariusz toruński ks. bp. Wiesław Śmigiel.

– Otwieramy dziś Park Pamięci Narodowej, który wspomina tych, którzy zachowali się jak trzeba, czyli w trudnym czasie, gdy wojna niosła zniszczenie i zagładę, a ideologia zbudowana na nienawiści odrzuciła Boga i drugiego człowieka, oni ryzykując własne życie, kierowali się przykazaniem miłości Boga i bliźniego – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel.

W homilii ks. abp. Sławoj Leszek Głodź podkreślił, że w Parku Pamięci Narodowej upamiętnionych zostało ponad 18,5 tysiąca osób, które w czasie II wojny światowej chroniły przed zagładą Żydów, obywateli polskich.

– Mamy prawo sądzić, że czyny tych, których nazwiska zostały uwiecznione w toruńskim parku – często o heroicznym wymiarze – rodziły się właśnie w kręgu Chrystusowego światła rozświetlającego ich serca. Czyny miłości i miłosierdzia, braterstwa i współczucia. Świadectwa ich moralnej wrażliwości. Ich autentycznego chrześcijaństwa. Duchowej odwagi, gotowej poświęcić wiele, czasem wszystko, dla ocalenia bliźniego – Żyda – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głodź.

Słowo do zgromadzonych w toruńskim sanktuarium skierował także o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Zakonnik wskazał Park Pamięci Narodowej jako miejsce, które pozwala odnaleźć sens własnego życia.

– „Po co ja żyję Tatusiu?” Takie pytanie usłyszał od swojego kilkuletniego synka pewien ojciec i nie wiem, co odpowiedział. Wiem jedno, że zarówno młodzi ludzie, jak i w sile wieku, wreszcie i starsi, my sami zadajemy sobie to pytanie w życiu nie raz. Bywa, że to pytanie jest bardzo trudne „jaki sens ma moje życie?”. Ten Park Pamięci Narodowej powstał po to, by pomóc odpowiedzieć. Jak masz kłopot z tym pytaniem, z odpowiedzą, to przyjdź tutaj – mówił ojciec Janusz Sok CSsR.

Duchowny zwrócił uwagę, że są w życiu człowieka takie rzeczy, które musi otrzymać w darze.

– Są takie rzeczy, których człowiek sam sobie dać nie może, nawet wypracować. Musi otrzymać w darze na przykład życie. Życie jest piękne. Pójdziesz do tego parku, to przede wszystkim o tym sobie droga siostro, drogi bracie przypomnij. Życie jest piękne, a jest piękne wtedy, kiedy się je oddaje. Dostajemy je po to, żeby je oddać, ofiarować dla kogoś czy za kogoś. Jest w tym logika. To jest logika Ewangelii i miłości. Ten Park Pamięci Narodowej – Bogu dzięki, że powstał – to jest taka szkoła, sanatorium, szpital dla naszych sumień, charakterów, dla naszych sytuacji, gdy nie bardzo wiemy, co zrobić, abyśmy zawsze rozumieli, że życie ma sens wtedy, gdy je oddajemy. Z wdzięcznością myślimy o tych wszystkich, którzy tam są wypisani, bo to nie są tylko martwe litery, to są historie ludzi, którzy stają się nam bardzo bliscy – podsumował prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

Następnie ks. abp Sławoj Leszek Głodź wręczył o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR pierścień „Inki” za krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy przeszli do Parku Pamięci Narodowej, gdzie nastąpiło odegranie hymnu RP oraz podniesienie flagi państwowej.

Słowo do zgromadzonych skierował Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR który przypomniał tragiczny bilans ofiar II wojny światowej ze strony polskiej.

– Zapamiętajmy, przed wojną było w Polsce 35 milinów obywateli. Po wojnie w nowych granicach 24 miliony. Miliony zostały zamordowane, a wielu zostało za granicami wschodu i zachodu. Obyśmy o tym pamiętali. Oby nas to czegoś nauczyło. Obyśmy byli jak „Inka”, która napisała przed egzekucją w grypsie: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Głos zabrał również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który wskazał, że świadomość narodowa jest oparta o kulturę, pamięć, która musi odnosić się do historii uczciwie napisanej i opowiedzianej.

– Z tym było wtedy w tym głównym nurcie życia publicznego bardzo niedobrze, a Radio Maryja, później Telewizja Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej podjęły walkę w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nie przeciw komuś, nie z użyciem siły, a z użyciem argumentów, przede wszystkim z odwołaniem się do naszych fundamentów, z odwołaniem się do wiary. Nie byłoby tego wszystkiego, co dziś mamy w naszym kraju, gdyby nie ta walka. Była ona ogromnie istotnym elementem szerszego jeszcze przedsięwzięcia zmierzającego ku temu, by nasz kraj pogrążający się przez wiele lat w społecznym kryzysie, kraj głodnych dzieci, nędzy bardzo wielu ludzi, zamykanych zakładów pracy, aby zaczął się zmieniać. I zaczął się zmieniać – stwierdził polityk.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił następnie premier Mateusz Morawiecki. Niech ten Park Pamięci Narodowej będzie miejscem spotkania pokoleń – mówił szef rządu.

– Pokolenia tych, którzy zachowali się jak trzeba w tamtym barbarzyńskim czasie z pokoleniem naszym i tymi, które przyjdą po nas. Niech ten park będzie wieczną pamiątką prawdy o tamtych latach, ale także o wielkich bohaterstwie i męstwie Polaków. Dziękuję ojcu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom naukowym, którzy przyczynili się do stworzenia tego wielkiego dzieła. Tak późno, bo dopiero ponad 30 lat po odzyskaniu niepodległości, jakże to wymowne jak świadczy to o tamtym czasie. Mówił o tym pan prezes, dlatego tym bardziej w tym miejscu spotkań niech nasza pamięć będzie wieczna, bo pamięć jest wieczna wtedy, kiedy ta cząstka dobra, solidarności, miłości i prawdy, która wtedy była zasiana, poprzez nasze serca powędruje w przyszłość – akcentował Mateusz Morawiecki.

Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę w swojej przemowie na konieczność istnienia instytucji pamięci.

– Każda wspólnota, aby żyć i trwać, potrzebuje tożsamości. Jest ona kształtowana przez codzienne wybory, a przede wszystkim poprzez doświadczenie. Doświadczenie zaklęte w pamięci – mówił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wskazał z kolei na wielką rolę, jaką odegrał w zmianie myślenia o historii w Polsce śp. prezydent Lech Kaczyński.

– To on tak naprawdę zapoczątkował w Polsce zupełnie inne myślenie o historii, o naszej roli w niej, ale również o roli historii i pamięci dla przyszłości polskiego narodu. Już jako prezydent Warszawy przywrócił Warszawiakom ale i wszystkim Polakom pamięć o „Powstaniu Warszawskim”. O tym wielkim krwawym zrywie, bez którego nie byłoby dziś wolnej Polski, bo pamięć o zrywie Powstania Warszawskiego była tym światłem, które oświecała drogę do wolności i niepodległości. Prezydent Lech Kaczyński jako pierwszy mówił o potrzebie zadośćuczynienia, jako pierwszy stworzył raport o zniszczeniach Warszawy, który nigdy wcześniej nie powstał, a który dzisiaj jest świadectwem nie tylko myślenia o tym, że sprawiedliwość musi mieć także swój materialny wymiar, ale jest także świadectwem tego, jak powinniśmy dzisiaj rozmawiać z tymi, którzy za te zniszczenia odpowiadają o tym, aby ich winy zostały odkupione nie tylko słowami, ale również czynami – podkreślił  Jacek Sasin.

Michał Zaleski, prezydent Torunia, podkreślił, że Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” jest miejscem łączącym pokolenia.

– To miejsce łączy nas z tymi, którzy w czasach zagłady zachowali się jak trzeba, dlatego w Toruniu, Park Pamięci Narodowej jest dla nas i będzie dla następnych pokoleń wezwaniem, że na polskiej ziemi mamy zawsze zachowywać się jak trzeba, a więc jak siostry i bracia, którzy są zgodni, solidarni i spieszący sobie z pomocą. Taki ślad nam zostawiają ci, którzy są tutaj upamiętnieni. Te rozświetlone białoczerwone kolumny uzupełniają i poszerzają polską przestrzeń, w której zachowujemy wyjątkową pamięć o bohaterach II wojny światowej – akcentował prezydent Torunia.

List Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata odczytał Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

List ambasadora Izraela odczytał Michał Sobelman, rzecznik Ambasady Izraela.

Kolejnym punktem uroczystości był akt otwarcia Parku Pamięci Narodowej oraz Apel Pamięci.

Ostatni punkt uroczystości to koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „póki Polska żyje w nas”.

Wydarzenie transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

Za: radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda