Home WiadomościZ kraju O. Jarosław Różański OMI profesorem zwyczajnym

O. Jarosław Różański OMI profesorem zwyczajnym

Redakcja

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył, dzisiaj, akty nominacyjne profesora nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród nich był o. dr hab. Jarosław Różański OMI, dyrektor Instytutu Dialogu Kultury i Religii Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie, który uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych, w specjalności misjologia.

O. Jarosław Różański OMI, ur. w 1961 r. w Biłgoraju, to prezbiter Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, misjolog i religioznawca. Studia seminaryjne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze k. Wolsztyna (1981-1987). W 1991 ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Lata 1991-1993 spędził w północnym Kamerunie. Na przełomie roku 1995-1996 zapoznawał się z misjami na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Owocem tych pobytów były publikacje książkowe. W 1996 r. ukończył misjologię w Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie. W 1998 r. obronił na ATK w Warszawie pracę doktorską. W 2004 r. habilitował się w UKSW w Warszawie. W 2006 r. otrzymał tytuł prof. UKSW.

Od 1987 r. jest członkiem  redakcji i publicystą „Misyjnych Dróg”. Od października 1999 r. pracuje na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Teologicznego UKSW oraz kierownika Sekcji Teologii Ogólnej, w latach 2001-2008 był członkiem oblackiego Europejskiego Biura Konferencji Misyjnej (Conférence Européenne de la Mission); od 1998 r. członkiem Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Pozachrześcijańskimi; od 2002 r. jest wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Od 2011 r. est redaktorem naczelnym pisma naukowego „Lumen Gentium”.

W swoim dorobku ma więcej niż 25 książek naukowych, około 100 artykułów naukowych oraz liczne publikacje popularyzujące. Wypromował 20 doktorów nauk teologicznych w specjalnościach w: misjologii, t. religii oraz t. środków społecznego przekazu. Był organizotorem i współorganizatorem wielu konferencji i sympozjów naukowych, także międzynarodowych.

W Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów, obok o. Jarosława, tytułu profesora zwyczajnego posiadają oo. Wacław Hryniewicz OMI (KUL) oraz Kazimierz Lubowicki OMI (PWT Wrocław), tytuł doktora habilitowanego posiadają oo. Jan Bielecki OMI (prof. UKSW), Kazimierz Lijka (prof. UAM), Leon Nieścior OMI (prof. UKSW), Adam Wojtczak (prof. UAM), Wojciech Kluj OMI, Antoni Kurek OMI oraz Piotr Piasecki OMI, a tytuł doktora 26 współbraci.

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda