Home WiadomościZ kraju O. Jurczak: rekolekcje Mysterium Fascinans – wejść w tajemnicę liturgii

O. Jurczak: rekolekcje Mysterium Fascinans – wejść w tajemnicę liturgii

Redakcja

Dominikański Ośrodek Liturgiczny przygotował już po raz dwunasty rekolekcje liturgiczne pod hasłem „Mysterium Fascinans”. Odbędą się one w Diecezjalnym Seminarium Duchownym Krakowie w dniach 6-8 września 2019. Organizatorzy zapraszją nie tylko miłośników liturgii, ale każdego, kto chciałby głębiej przeżywać Eucharystię. „Celem naszego spotkania jest nie tyle zdobycie wiedzy o liturgii, ale nauka tego, jak w pełni «oddychać» rytem rzymskim – mówi organizator spotkania i dyrektor ośrodka o. Dominik Jurczak OP.

O. Jurczak: Wejść w tajemnicę liturgii

“Celem rekolekcji jest nie tyle mówienie o liturgii ¬– choć spotkaniu towarzyszą liczne wykłady – ale przede wszystkim jej przeżywanie. Benedykt XVI w motu prioprio Summorum Pontificum z 2007 roku mówi o dwóch formach rytu rzymskiego. Pierwszą z nich jest ta, do której jesteśmy przyzywczajeni w naszych celebracjach parafialnych, drugą – forma nadzwyczajna, niekiedy nazywana Mszą Trydencką – przypomina o. Jurczak. – Podczas rekolekcji będziemy przeżywać liturgię korzystając z obu tych form. Dzięki temu będziemy uczyć się jak „oddychać” najpełniej rytem rzymskim. Seria wykładów pomoże nam wejść intelektualnie w tejemnice liturgii, a celebracje w obu formach umożliwią nam przełożenie tego, co usłyszymy na praktykę.”

Ważnym założeniem rekolekcji jest też próba przełożenia skomplikowanej teologii na język zrozumiały i obrazowy. „Wybierając prelegentów kierujemy się przekonaniem, że potrzebujemy przede wszystkim pedagogów, którzy w sposób przystępny wyłożą prawdy wiary katolickiej” – mówią organizatorzy.

Uczestnicy dwunastej edycji będą mogli wysłuchać nauk rekolekcyjnych o. Tomasza Grabowskiego OP, wieloletniego szefa Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, a obecnie prezesa Wydawnictwa „W drodze”, mieszczącego się w Poznaniu. Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się ks. Sławomir Jeziorski, ks. Robert Tyrała, ks. Macieja Zachara MIC, o. Dominik Jurczak OP, wykładowca na rzymskim Angelicum i Anselmianum, ks. Krzysztof Porosło, doktorant dogmatyki w Pampelunie oraz zeszłoroczny rekolekcjonista, ks. Piotr Roszak.

Rekolekcje liturgiczne Mysterium Fascinans odbędą się w tym roku pod hasłem „Stań się tym, co przyjąłeś. Mistagogia Eucharystii i Liturgii Godzin”. Zapisy na stronie internetowej mysteriumfascinans.pl już ruszyły i potrwają do końca sierpnia lub wcześniejszego wyczerpania miejsc.

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda