Home WiadomościZ kraju O odnowie na Sobotnim Wykładzie Jasnogórskim

O odnowie na Sobotnim Wykładzie Jasnogórskim

Redakcja

O tym, że prawdziwa odnowa maryjna nie idzie przez natężenie modlitwy do Matki Bożej, ale poprzez wejście do „szkoły Maryi”, czyli naśladowanie Jej – przypomniał podczas Sobotniego Wykładu Maryjnego na Jasnej Górze mariolog, paulin o. prof. Andrzej Napiórkowski. Mowa była m. in. o tym jak oddawać cześć Maryi, rozumieć Bożą Rodzicielkę w świetle adhortacji „Marialis cultus” papieża Pawła VI, o kierunkach współczesnej mariologii.

Ostatni przed wakacjami Sobotni Wykład Maryjny, wpisał się w cykl refleksji nad adhortacją maryjną „Marialis cultus” Pawła VI w 50-lecie ukazania się tego dokumentu poświęconego należytemu kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny. Adhortacja ta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem w Kościele i stale pozostaje punktem odniesienia dla wiary, pobożności i duchowości maryjnej wiernych.

Wykład wygłosił o. prof. Andrzej Napiórkowski z Krakowa. Paulin jest przewodniczącym Sekcji Teologów Fundamentalnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

O. prof. Napiórkowski przypomniał, że po tzw. stuleciu maryjnym (od dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP z połowy XIX w. do dogmatu o Wniebowzięciu z połowy XX w.), w Kościele zaznaczyły się pewne zwyrodnienia w różnych nurtach pobożności maryjnej, co wymagało skorygowania. Sobór Watykański II pobożność maryjną, która uległa zniekształceniom. starał się na nowo wprowadzić do Kościoła i do teologii. Dokument o Maryi i pobożności maryjnej został włączony w Konstytucję Dogmatyczną o Kościele w kluczu chrystocentrycznym i eklezjalnym.

O. Napiórkowski wskazał, że wciąż trzeba nam rozwijać i pogłębiać myśl i dzieło Soboru Watykańskiego II. Zwrócił uwagę, że na jego kanwie powstało wiele ruchów odnowy Kościoła, które przesłanie tego, przede wszystkim pastoralnego, soboru nad pogłębieniem wiary, wprowadzają w życie. – I to jest to prawdziwe życie Kościoła, które jest wspólnym wydarzeniem Trójjedynego Boga i człowieka – zauważył paulin i przestrzegał, by nie ulegać „prymitywnej socjologii, która sprowadza Kościół tylko do pewnej instytucji”, ale też nie myśleć o nim wyłącznie jako o „wydarzeniu Chrystusa”, bo Kościół jest i Boski i ludzki.

Przypomniał, że dokument Pawła VI „Marialis cultus” jest swoistym „włożeniem w życie” soborowej doktryny z ósmego rozdziału konstytucji „Lumen gentium” jak oddawać cześć Bożej Rodzicielce.

Wskazał na biblijne korzenie oddawania czci Maryi, co przeczy argumentom, że to „wymysł katolików czy forma tylko pobożności ludowej”, przypomniał o fundamentalnym zobowiązaniu wynikającym z „testamentu z krzyża” zapisanym w Janowej ewangelii.

Prelegent omówił zasady i drogi odnowy kultu zawarte w adhortacji Pawła VI. Wskazał na bogactwo zadań wynikających z tego dokumentu, m.in. na drogę antropologiczną, która pobudza do rozwijania myśli feminizmu teologicznego. – Odkrywajmy też Maryję jako kobietę – zachęcał o. prof. Napiórkowski i podkreślił, że „prawdziwa odnowa maryjna nie idzie przez natężenie modlitwy do Maryi, ale poprzez wejście do „szkoły Maryi”, czyli zacząć Ją naśladować.

Kolejny cykl Sobotnich Wykładów Maryjnych rozpocznie się jesienią. Organizatorem spotkań jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. Wykłady mają charakter otwarty.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda